Korkutan hareketlilik

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Korkutan hareketlilik

Kosta Rika, Japonya, Rusya ve ABD'de volkanlar uyandı. Nepal depremi sonrası ülkenin zemini kaydı. Papua Yeni Gine'de her gün deprem var

Rusya'nın Kamçatka bölgesinde bulunan 3 bin 300 metrelik Şiveluç Volkanı önceki gün yine patladı. Geçtiğimiz mart ayında 16 yıllık sessizliğin ardından yeniden harekete geçen Şiveluç Volkanı'nda yaşanan son patlamada küller 7.5 kilometreye kadar yükseldi. Bölgedeki havayolu trafiği için sarı alarm verildi.

150 yıl sonra uyandı

Son büyük patlaması 1865'te gerçekleşen Kosta Rika'daki Turrialba Volkanı da yeniden harekete geçti. İki gündür 10 bin metreye yükselen dumanlar yüzünden volkanın bulunduğu bölgedeki havaalanı 2 gün kapalı tutuldu. Volkan ülkenin başkenti San Jose'ye sadece 60 km mesafede bulunuyor. Japonya'nın başkenti Tokyo'ya 80 kilometre uzaklıktaki pasif Hakona Volkanı'nda ise 48 saattir üst üste patlamalar yaşanıyor. 1500 metre yükseklikteki volkan 2 bin 900 yıl önce yaşanan magmatik hareketler sonucu meydana gelmişti.

Göl kıyısında çökme

ABD'nin en güneydeki eyaleti Hawaii'de Kilauea Volkanı'ndaki hareketlilik bölgedeki krater parçalarında çökme yaptı. Bölgedeki volkanik göl üzerinde patlama yaşandı. Papua Yeni Gine'de son 4 günde 7 ve üstü büyüklükte 3 deprem yaşandı. Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı'nın Sentinel uydusundan alınan son Nepal görüntülerinden yola çıkan uzmanlar deprem sonrası dünyanın en yüksek dağı olan Everest'in 2.8 santimetre kısaldığı, ülkenin başkenti Katmandu'nun zemininin 1 metre yükseldiği sonucuna vardı. Depremin merkez üssü olan 120 kilometre uzunluğunda 50 km genişliğindeki bölgede de 1 metrelik kayma oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkutan hareketlilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN