oldu. Nellie Bly kimdir?

Dünyanın en büyük arama motoru , bugüne özel olarak hazırladı. Google, efsane gazeteci 'ı unutmadı ve ana sayfasında özel bir doodle hazırladı.

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Nellie Bly doodle oldu. Nellie Bly kimdir?
İnternetin en çok kullanılan arama motoru Google'un tarihin önemli olaylarını ana sayfasına taşıdığı Doodle'ında dün özel bir isim vardı.

Google sayfasını açanlar, 'li kadın gazeteci Nellie Bly'ın hayatını anlatan müzikli Doodle ile karşılaştı. 151'inci doğum günü kutlanan Bly'ın, araştırmacı gazetecilik serüvenleri hâlâ hatırlanıyor. 1864'te doğan ve asıl adı Elizabeth Cochrane olan Nellie Bly'ın gazetecilik yaşamı, Pitssburgh Dispatch gazetesinde başladı.

Nellie Bly takma adını bu dönemde aldı. 21 yaşında Meksika'ya gitti ve buradaki yöneticileri rahatsız eden yazılar yazmaya başladı. Meksika Bly'ı sınır dışı etti. Bly, araştırmacı gazetecilik yapmak için beş parasız bir halde New York'a taşındı. Pulitzer ödüllerinin isim babası Joseph Pulitzer'la tanışıp New York World'de işe başladı. İlk işi ona büyük bir şöhret getirdi. Akıl hastası numarası yaparak bir doktor heyetini kandırmayı başardı ve kendisini Blackwell Kadın Akıl Hastanesi'ne kapattırdı. Akıl hastalarının taciz, kötü muamele ve yetersiz beslenmeye maruz bırakıldığını ortaya çıkardı. Bly'ın şöhretini kalıcı hale getiren ise Jules Vernes'in meşhur "" kitabındaki rotayı takip ederek dünyanın çevresini turlaması oldu.

Fransa'da Jules Vernes'le de tanıştıktan sonra, 72 günde başladığı yere geri dönmeyi başardı.

İşte o doodle:

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nellie Bly doodle oldu. Nellie Bly kimdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN