Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genelkurmay Başkanı'ndan 'de güvenli bölgeye yeşil ışık

General Martin Dempsey, " Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Avrupa Komutanlığı ve Türk meslektaşlarımızla, bir süredir bu tür bir olasılığın planlamasını yapıyoruz." dedi.

Giriş Tarihi: 7.5.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 13:49
ABD Genelkurmay Başkanı'ndan Suriye'de güvenli bölgeye yeşil ışık
Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, Türkiye'nin 'de güvenli bölge oluşturulması isteğiyle ilgili "ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Avrupa Komutanlığı ve Türk meslektaşlarımızla, bir süredir bu tür bir olasılığın planlamasını yapıyoruz. Askeri olarak bunu yapabiliriz. Ancak, ek maliyete yol açar ve bunu yapmak çok ciddi politika kararıdır." dedi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Dempsey, Bakanlığın 2016 yılı bütçesiyle ilgili Senato Tahsisatlar Komitesi'ndeki oturuma katıldı.

"HALK BİR YANDA IŞİD, BİR YANDA ESAD REJİMİ ARASINDA KALDI"

Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan Carter, Suriye halkının bir yanda IŞİD, diğer yanda Esad rejimi arasında kaldığını kaydetti. Carter, bu noktada Suriyeli ılımlı muhalifleri kastederek kendilerinin bu iki tarafta mücadele verecek bir üçüncü güç yaratmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Suriye'de ve çevresinde "güvenli alanlar" kurulmasına yönelik soru üzerine Carter, bu alanların güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunun zorluk yarattığını ifade etti. Carter, böyle bir şeye bölgedeki desteğin net olmadığına ve bunun "büyük bir muharebe misyonu" anlamı taşıdığına işaret ederek, "Önce böyle bir alan yaratmak için, sonra da bunu elde tutmak için mücadele vermemiz lazım" diye konuştu.

"ASKERİ AÇIDAN UYGULANABİLİR AMA..."

Dempsey de bunun uygulanabilirliği ve etkinliğinin bölgesel partnerlerin dahil olmasını gerektirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Avrupa Komutanlığı ve Türk meslektaşlarımızla, bir süredir bu tür bir olasılığın planlamasını yapıyoruz. Askeri olarak bunu yapabiliriz. Ancak, bu ek maliyete yol açar. Başka yerlerdeki kaynakların tekrar konuşlandırılması gerekir.

Açıkçası, gelecek 5 yılda (bütçede) bir 250 milyar dolar daha kaybetmekle yüz yüze olduğumuz bir ortamda, dünyada daha fazla şeyler yapmaktan bahsetmenin biraz 'mantıksal uyumsuzluk' yarattığına işaret etmek istiyorum. Askeri olarak uygulanabilir ama bunu yapmak çok ciddi politika kararıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Genelkurmay Başkanı'ndan Suriye'de güvenli bölgeye yeşil ışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN