Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Depremzede kızlar seks kölesi yapıldı

Giriş Tarihi: 7.5.2015
Depremzede kızlar seks kölesi yapıldı

Nepal'de, binlerce kişinin yaşamını yitirdiği 7.8'lik deprem sonrası çok sayıda kızın seks kölesi yapılmak için kaçırıldığı öne sürüldü

Nepal, geçen hafta meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin yaralarını sararken ülkede kriz ortamı sonrası ortaya çıkabilecek ahlaki tehlikeler de gündeme geldi. Bir yardım kuruluşu, depremden etkilenen çok sayıda Nepalli kızın, insan tacirleri tarafından kaçırılarak seks kölesi yapıldığını iddia etti. İngiltere'de bulunan Plan UK isimli bir yardım kuruluşu, Nepal'deki depremin, bir takım afet fırsatçılarını da harekete geçirdiğini ve depremin etkilediği kırsal bölgelerdeki binlerce genç kızın istismar edilmeye başlandığını belirtti. Nepal'de çoğu kadının; normal şartlarda bile fiziki, cinsel istismara ve ayrımcılığa zaten maruz kaldığını belirten kurum, ülkedeki deprem sonrası kriz ortamıyla ilgili uluslararası toplumun dikkatini çekmek için olası bir istismar durumuna karşın istatistiki verilerin de yer aldığı bir rapor hazırladı. Sadece başkent Katmandu'da 50 bin kadın ve genç kızın restoran, bar ve masaj salonlarında hizmetçi olarak çalıştığının hatırlatıldığı raporda, bu ortamlarda çalışan her 3 kadından birinin cinsel istismara maruz kaldığı da belirtildi. Her yıl 5 ilâ 7 bin arası genç kızın da Hindistan'a kaçırılarak seks kölesi olarak çalıştırıldığı da raporda vurgulandı.

KORUMAYA ALINMALILAR

Depremde ailesini kaybeden, sığınma, yemek ve benzeri ihtiyaçlara sahip kızların, insan taciri fırsatçılar tarafından kaçırılarak seks kölesi yapılabileceği tehlikesine dikkat çekildi. Nepal'deki kızların, öncelikli olarak koruma altına alınması gerektiği belirtilen raporda, uluslararası kuruluşlar bu konuda hassasiyet göstermeye çağırıldı. Öte yandan dün İran'ın Kaşmer kentinde meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremde 35 kişinin yaralandığı açıklandı.

AKDENİZ'DE ART ARDA İKİ DEPREM YAŞANDI
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre Akdeniz'de Girit adası açıklarında 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 06.49'daki sarsıntı 20 kilometre derinlikte kaydedildi. Aynı bölgede saat 07.17'de 3.5 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depremzede kızlar seks kölesi yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN