Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da cami ya hapis cezası

Giriş Tarihi: 7.5.2015 14:10

'nın Macon şehrinde bulunan Türk camisini ya teşebbüs eden iki zanlı yargılanarak 6 ayı kesin, 2 yıl 6 ay tecilli ceza aldılar.

'nın Macon şehrinde bulunan Türk camisini ya teşebbüs eden iki zanlı "acil yargılama" usulü ile yargılanarak 6 ayı kesin, 2 yıl 6 ay tecilli hapis cezasına çarptırıldı.

Macon ceza mahkemesinde yapılan duruşmaya Macon Türk Derneği'ni temsilen giren Chalon Sur Saone barosundan avukat Ramazan Özturk yaşları 18 ve 19 olan iki sanığın suçlarını itiraf ettiklerini söyledi.

ZANLILAR, DNA ÖRNEĞİNDEN VE PLAKADAN TESPİT EDİLDİ

Avukat Ramazan Öztürk, görgü tanığının bulunmadığı olayda, sanıklardan birinin camiyi kundaklamak için kullandığı tuvalet kağıdının üzerinde bulunan DNA ile tespit edildiğini, diğerinin ise kullandığı aracın plaka numarası sayesinde bulunduğunu söyledi.18 ve 19 yaşındaki zanlıların kundaklama olayını iki haftadan beri planladıkları ve 26 Nisan günü gerçekleştirdiklerini söyleyen Ramazan Öztürk, Fransa'da uygulaması olan "acil yargı" sistemi sayesinde çok hızlı bir şekilde hakim karşısına çıktıklarını, suç örgütü kurmak ve kasıtlı yangın çıkartmak suçlarından yargılandıklarını ve 6 ayı kesin 2 sene 6 ayı tecilli olmak üzere toplam 3 sene hapis cezası aldıklarını açıkladı.

HİTLER RESMİ BULUNDU

Zanlıların evlerinde ve telefonlarında yapılan araştırmalarda Hitler'in resimlerinin bulunduğu ve ırkçı aşırı sağ partilere yakınlık duyduklarının anlaşıldığını söyleyen cami avukatı Ramazan Öztürk, zanlıların olaya sebep olarak Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıyı gösterdiklerini ve "Müslümanlardan intikam almak için" böyle bir olaya giriştiklerinin düşünüldüğünü belirtti.

TÜRKLER FRANSA'NIN ADALETİNE GÜVENİYOR

Mahkemede, Fransa'da yaşayan Türklerin Fransız adaletine güvendiklerini dile getiren Ramazan Öztürk, özellikle Macon ve civarında yaşayan Türklerin topluma gayet entegre yaşadıklarını vurguladığını söyledi.

Kararın açıklanmasından sonra telefon ile ulaştığımız Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen ise olayı başından beri çok yakın takip ettiklerini söyleyerek "gerekçeli kararı" görmeden bir açıklama yapmanın doğru olmayacağını belirtti.

Gerekçeli kararın en geç önümüzdeki hafta yazılabileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da cami kundaklamaya hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN