Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz Barajı

Giriş Tarihi: 7.5.2015 09:38
İngiliz Barajı

, ekonomik istikrar bakımından ülkenin kaderini belirleyecek ler için sandık başında. 11 vekilli İskoç partisinin alacağı oy hükümeti belirleyecek.

bugün genel ler için sandık başına gidiyor. Partiler, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'na gidecek 650 milletvekilinin belirleneceği seçimlerde, 326 milletvekili çıkarabilmeyi hedefliyor. Fakat herhangi bir partinin mutlak çoğunluğu sağlaması çok düşük bir olasılık. Bu da, muhtemel koalisyon hükümetlerini gündeme getiriyor. Ülkenin önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden YouGov'a göre ülkede seçim öncesi ve seçim sonrası tablo daha önce hiç bu kadar belirsiz olmamıştı.

İŞÇİ PARTİSİ'NDEN ALACAK

İngiltere'de seçim barajı yok ve dar bölge sistemi uygulanıyor. Daha önce en fazla 11 milletvekili çıkaran, Nicola Sturgeon liderliğindeki İskoç Ulusal Partisi (SNP) hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi ve şimdi vekil sayısını en az 40'a çıkartıp 3. parti olmayı hedefliyor. Eğer hedefine ulaşırsa bu sandalyelerin tümünü İşçi Partisi'nden almış olacak. Son anketler, Muhafazakâr Parti ve İşçi Partisi'nin başa baş gittiğini gösteriyor. Buna göre, Başbakan David Cameron'un lideri olduğu Muhafazakâr Parti % 34, Ed Miliband liderliğindeki İşçi Partisi %33, Nigel Farage'ın liderliğindeki Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) %14 ve iktidar ortağı Nick Clegg'in başında olduğu Liberal Demokratlar %8 oy oranına sahip.

AZINLIK HÜKÜMETİ OLABİLİR

İngiltere'deki genel seçimde ilk sırayı alması beklenen Muhafazakâr Parti ve İşçi Partisi'nin koalisyon kuramaması veya kurmak istememesi durumunda azınlık hükümeti ihtimali de doğabilir.

Kriz mi istikrar mı?

Partiler seçim politikalarını İngiltere'nin ekonomi, sağlık, eğitim ve toplumsal meseleleri ile dış politika ve savunma konuları üzerine şekillenderdi. Seçim öncesi tartışılan konuların başında ekonomi geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz Barajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN