Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere seçimlerinde koalisyon çıkmazı

Giriş Tarihi: 7.5.2015
İngiltere seçimlerinde koalisyon çıkmazı

Birleşik Krallık'ta seçmenler, İngiliz Parlamentosu'ndaki 650 milletvekilini belirlemek için bugün sandık başına gidiyor.

Ülkenin en büyük iki partisi olan Muhafazakar Parti'nin ve İşçi Partisi'nin tek başına iktidar olacak 326 sayısına ulaşması beklenmiyor. Bu durumda koalisyon hükümeti, azınlık hükümeti ve "güven ve destek" hükümeti gibi seçenekler bulunuyor. Tüm bu seçeneklerde Liberal Demokrat Parti, İskoç Ulusal Partisi gibi partilerin iki büyük siyasi partiye verdiği destek hayati önem taşıyacak. Yeni hükümet kurulana kadar Muhafazakar Parti lideri David Cameron'ın başbakanlık koltuğunda oturmaya devam etmesi bekleniyor. Seçim sonrası iki siyasi partinin birleşmesiyle bile 326 sayısına ulaşmanın mümkün olmayabileceği bildiriliyor. Bu durumda siyasi partilerin azınlık ya da "güven ve destek" hükümeti arayışına girmesi bekleniyor. Azınlık hükümetlerinde sandalye sayısı en fazla olan siyasi partinin herhangi bir yasayı geçirmesi için diğer partilerin desteğine ihtiyacı oluyor. "Güven ve destek" hükümetinde ise en fazla oyu alan parti güvenoyu ve bütçe konularında diğer partilerin önceden desteğini alıyor. Seçimden birinci çıkacak parti bir azınlık hükümeti kurmaya yönelmedikçe, ki bu seçenek muhtemelen siyasi istikrarsızlığa yol açıp piyasalarda çalkalanmaya yol açacak. Bu kez iki partinin kuracağı koalisyonun dahi azınlık hükümeti olma ihtimali. Böylesi bir durum ise İngiltere'nin bir süre adeta bıçak sırtında yönetilmesi demek.

İLK KOALİSYON 2010'DA
Oysa İngiltere, siyasi açıdan istikrarlı "iki parti sistemi"nin en iyi örneklerinden biri olarak gösterilmişti. Ülke 2. Dünya Savaşı'ndan sonra 2010'daki son genel seçime kadar (İşçi Partisi'nin 1974'te kurduğu azınlık hükümeti hariç), hep tek parti iktidarına tanık oldu. Bu süreçte İngiltere'yi tek başına ya Muhafazakar Parti ya da İşçi Partisi yönetti. Gerçi bir üçüncü siyasi güç daha vardı: 1981'de İşçi Partisi'nden ayrılanların kurduğu Sosyal Demokrat Parti, 1988'de Liberal Parti ile birleşti. Liberal Demokrat Parti adını alan bu siyasi hareket, beş yıl öncesine dek hep muhalefette kaldı.1979 ile 2010 arasında İngiltere'de iktidar sadece bir kez değişti; 1997'de, 17 yıllık Muhazafazakar Parti dönemi bitti, 13 yıl sürecek İşçi Partisi dönemi başladı. İngiltere'de 2. Dünya Savaşı sonrası ilk koalisyon hükümeti, Muhafazakar Parti ile Liberal Demokrat Parti 2010'da kuruldu. İngiltere'yi koalisyona iten nedenlerin başında büyük iki partiyeolan desteğin azalması geliyor. Öyle ki, 1950'lerde Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi'nin toplam oy oranı yüzde 90'dan fazlaydı. 2010'da ise yüzde 65'e geriledi. Üstelik bu seçimde İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) yükselişi İşçi Partisi'ni, AB ve göçmen karşıtı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) yükselişi ise Muhafazakar Parti'yi kara kara düşündürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere seçimlerinde koalisyon çıkmazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN