Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurdukları şirketle kimsesiz ları satmışlar

'da iki yöneticinin Macaristan'da kurdukları şirket aracılığı ile devlet korumasındaki ları 5500 euro karşılığı bu ülkedeki yurtlara sattığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 7.5.2015 10:55 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 11:46
Kurdukları şirketle kimsesiz çocukları satmışlar
'da bir gençlik dairesinde ortaya çıkan 'satılık ' skandalı büyüyerek devam ediyor. Devletin bir kurumu olan Gelsenkirchen Gençlik Dairesi'ndeki yetkili müdürlerin, Alman devletinin himayesindeki çocukları Macaristan'da kurulan yurtlara gönderdiği ve gönderdikleri çocuk başına devletten para aldıkları ortaya çıktı. Savcılık bu skandal üzerine soruşturma başlattı. Gelsenkirchen Büyükşehir Belediye Başkanı Frank Baranowski, skandalın ortaya çıkmasının ardından olaya karışan iki müdürü görevden aldı.

ÇOCUKLAR MACARİSTAN'A NASIL 'SATILDI?'

Alman birinci devlet televizyonu ARD'de yayımlanan 'Monitor' programının son bölümünde gündeme getirilen iddialara göre, Gelsenkirchen Gençlik Dairesi'nin müdürleri ilk olarak 2004 yılında Macaristan'da 'Neustart' (Yeni Başlangıç) adında bir şirket kurdu. Bunu takiben 2005-2008 yılları arasında Gelsenkirchen'deki 'St.-Josef-Heim' adlı yurtta kalan çocuklar 'eğitilmek üzere' Macaristan'daki yeni yurda gönderildi. Olaya karışan iki müdürün gönderdikleri çocuk başına devletten 5 bin 500 Euro para aldığı ileri sürülüyor.

YURTLARA NEDEN 'TIKA BASA' ÇOCUK DOLDURULUYOR?


'Jugendamt' skandalındaki en çarpıcı husus ise Almanya'da devlet himayesindeki çocukların niçin yurtdışındaki yurtlarda barındırıldığı sorusunun cevapsız kalması oldu. Çocukları Koruma Birliği (Kinderschutzbund) Başkanı Heinz Hilgers, bu uygulamayı 'çok yanlış görmemekle' birlikte, denetimde büyük açık olduğuna dikkat çekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurdukları şirketle kimsesiz çocukları satmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN