Türkiye'nin en iyi haber sitesi

si'nin üst düzey ismi öldürüldü

Giriş Tarihi: 8.5.2015 11:22
Yemen El Kaidesi'nin üst düzey ismi öldürüldü
si, örgütün ileri gelenlerinden ve ideologlarından Nasır bin Ali Ansi'nin, ABD'ye ait insansız hava araçları ile yapılan bir saldırıda öldürüldüğünü açıkladı.

Yemen El Kaidesi yaptığı bir açıklamayla, örgütün liderlerinden Nasır bin Ali Ansi'nin ve büyük oğlunun ABD'ye ait bir insansız hava aracının Yemen'de düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı. Dünyadaki silahlı örgütleri takip eden SITE İstihbarat Grubu'nun verdiği bilgiye göre, El Kaide Ansi ve büyük oğlunun yanı sıra bazı savaşçılarının da öldürüldüğünü duyurdu ancak ne zaman öldüklerine dair bir bilgi vermedi.

Grubun ideologlarından ve eski savaşçılarından olan Ansi, örgütün bazı videolu mesajlarında görünmüştü. 14 Ocak'ta yayınlanan videoda konuşan kişi olan Nasır bin Ansi, 7 Ocak'ta Paris'te Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırının "hedefini seçen, planını yapan ve finanse edenin örgüt liderliği olduğunu" açıklamış ancak bir isim vermemişti.

Ansi bundan bir hafta sonra yayınlanan başka bir mesajda da ABD, İngiltere, Kanada ve Fransa gibi Batı ülkelerinde örgüt sempatizanlarına "yalnız kurt" saldırıları yapmaları çağrısında bulunmuş ve bu saldırıları "daha iyi ve daha büyük zarar verici" olarak nitelemişti.

7 Ocak'ta Paris'te Charlie Hebdo dergisine düzenlenen baskınla başlayan ve 3 gün süren saldırılar serisinde aralarında polis ve dergi çalışanlarının da bulunduğu 17 kişi hayatını kaybetmişti.

Ansi'nin ölüm haberi, ülkede insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenleyen ABD ordusunun operasyonlarının devam ettiğinin göstergesi. ABD yıllardır El Kaide ile mücadele halinde olduğu Yemen'e çok sayıda asker göndermiş ve yardımlarda bulunmuştu. Ancak Husiler ile merkezi hükümet arasında çıkan çatışmalar nedeniyle Anad askeri üssündeki bütün askeri personelini tahliye etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen El Kaidesi'nin üst düzey ismi öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN