Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere istikrar dedi

İngiltere'de seçmen, bütün anketleri yanılttı. Koalisyon beklenen genel seçimden, iktidardaki Muhafazakâr Parti büyük bir zaferle çıktı. Halk koalisyona 'hayır' dedi

Giriş Tarihi: 9.5.2015
İngiltere istikrar dedi
İngiltere'de sonucu merakla beklenen genel seçimlerden muhafazakârlar sürpriz bir galibiyetle çıktı. Başbakan David Cameron'un partisi, 'son yılların en çekişmeli yarışı' denilen seçimlerde, 331 vekil çıkardı, 650 vekilli parlamentoda çoğunluğu ele geçirdi. Cameron hükümeti kendisinin kuracağını dün açıkladı. Son güne kadar Muhafazakâr Parti'yle başabaş giden ve koalisyon hesapları yapan İşçi Partisi ise 232 vekilde kaldı. Avam Kamarası'nda İskoçya'ya ayrılan 59 koltuktan, 56'sını doldurmayı başaran İskoç Ulusal Partisi de seçimin bir diğer galibi olarak göze çarptı. İşçi Partisi'nin ardından seçimin en büyük hayal kırıklığını ise Liberal Demokrat Parti yaşadı. Geçen seçim 57 vekil çıkaran Liberal Demokratlar, bu kez sadece 8 sandalye kazanabildi. Uzmanlar "Liberal Demokratlar, 2010'dan beri Cameron'un politikalarına hiç karşı çıkmadı. Onun için cezalandırıldılar" yorumunda bulundu. 'Demir Leydi' Margaret Thatcher'dan beri, iki kez üstüste başbakan olabilen ilk muhafazakâr olan David Cameron, seçim sonuçlarını "Hayatımın en tatlı zaferi" cümlesiyle değerlendirdi.

REFERANDUM GELİYOR

2008 krizinden sonra İngiltere ekonomisinin toparlanma sürecinde olduğunu söyleyen siyasi analistler, "Halk Cameron'a oy vererek istikrarı sürdürme yolunu seçti" yorumlarında bulundu. Cameron, seçimleri kazandığı takdirde en geç 2017 yılında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde (AB) kalıp kalmamasını referanduma götürme sözü vermişti. Cameron, yeni kabinede yer alacağı kesinleşen bazı isimleri dün resmi Twitter hesabından duyurdu. Cameron, Maliye Bakanı George Osborne, Dışişleri Bakanı Philip Hammond'un yerlerinde değişiklik olmadığını bildirdi. Bu arada ABD Başkanı Barack Obama da yazılı açıklama yaparak, Cameron'ı etkileyici seçim zaferinden dolayı kutladığını kaydetti.

'GÜÇLÜ LİDERLİK'
David Cameron seçim sloganı olarak "Güçlü liderlik, daha net bir ekonomi planı, daha parlak ve güvenli bir gelecek" ifadelerini kullanmıştı. Cameron zafer konuşmasında "Hep birlikte Büyük Britanya'yı büyük yapmaya devam edebiliriz" dedi.

İSKOÇLARIN YILDIZI: NICOLE
Seçimlerde en büyük yükselişi İskoç Ulusal Partisi (SNP) yaptı. Büyük bir başarıya imza atan parti İskoçya'daki 59 sandalyeden 56'sını kazandı. SNP lideri Nicole Sturgeon, "Başarı bekliyordum. Ama 56 milletvekilini açıkçası ben de tahmin etmiyordum" dedi. Sturgeon, İskoçya'nın İngiltere'den ayrılmak için yeniden referanduma gidip gitmeyeceği konusunda ise bir açıklama yapmadı. SNP bir önceki seçimde 11 vekil çıkarmıştı.

1667'DEN BERİ EN GENÇ VEKİL OLDU
İşçi Partisi'nin önde gelen isimlerinden "gölge Dışişleri Bakanı" Douglas Alexander, İskoçya'nın Paisley bölgesinde milletvekili koltuğunu 20 yaşındaki Glasgow Üniversitesi öğrencisi SNP milletvekili adayı Mhairi Black'e kaptırdı. Black, İngiliz siyasetinde son 348 yıldır parlamentoya seçilen en genç vekil oldu. Black'ten önce en genç vekil, 1667'de 13 yaşındayken milletvekili seçilen Christopher Monck'tu. Seçimin en çok konuşulan isimlerinin başında olan Black için İngiliz basını "delifişek" yorumları yapıyor.

3 PARTİ LİDERİ İSTİFA ETTİ
Büyük bir sürpriz ile sonuçlanan seçimlerin ardından ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband istifa etti. Miliband, seçimden öncesi kaybetmeleri halinde istifa edeceğini söylemişti. Sandık hüsranı aşırı sağcı UKIP lideri Nigel Farage'ın da istifa etmesine neden oldu. Farage, kendi seçim bölgesinde milletvekili seçilemediği için istifa ettiğini duyurdu. Seçimin en büyük kaybedeni olarak kabul edilen eski hükümetin koalisyon ortağı olan Liberal Demokrat Parti'nin lideri Nick Clegg de istifa eden isimlerden biri oldu.

'SIRADAKİ BAŞBAKAN BORİS '
Muhafazakar Partili Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Londra'daki Uxbridge ve Güney Ruislip bölgesinden en çok oyu toplayarak Avam Kamarası'na girmeyi başardı. Belediye başkanlığı görevini sürdürecek olan Johnson, Muhafazakar Parti'nin en önemli isimlerinden biri olarak görülüyor. Cameron'la da yakın bir dostluğu olan Johnson, partinin gelecekteki muhtemel liderleri arasında gösteriliyor. Johson'un büyük dedesi, Osmanlı Devleti'nin son içişleri bakanı Ali Kemal.

YÜZDE 12.7 OY ALDILAR AMA 1 VEKİL ÇIKARDILAR
Seçimin en sıradışı sonucunu 3 milyon 800 bin oy toplayan Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) aldı. Ülke genelinde yüzde 12.7 oranında oy alan ve 90'dan fazla bölgede ikinci sırada gelmeyi başaran UKIP, parlamentoya sadece 1 vekil sokabildi. 1 milyon 151 bin oy alan Yeşiller de sadece 1 vekil çıkararak, oy oranlarını parlamentoya yansıtamayan bir diğer parti oldu. Böylelikle toplamda yüzde 16'nın üzerinde oy almış olan iki parti, Avam Kamarası'nda sadece iki vekille temsil edilme şansı elde etmiş oldu. 330 vekil çıkaran muhafazakarların 3'te biri kadar oy alan UKIP'in sadece 1 sandalye kazanabilmesinin sebebi ise İngiltere'de uygulanan seçim sistemi. Dar bölge ve çoğunluk sistemine göre her seçim bölgesinde, en çok oyu alan aday doğrudan vekil seçiliyor. Dolayısıyla partilerin genelde aldıkları oy sayısı, parlamentodaki dağılımı yansıtmıyor. Geçmişte de tartışmalara neden olan İngiltere seçim sisteminin, bu genel seçim sonucuyla daha fazla tartışılması bekleniyor.

AYŞE TEYZE ÜLKE TARİHİNE GEÇTİ
Türkiye doğumlu olan 102 yaşındaki Ayşe İçöz, İngiltere tarihine geçti. Vatandaşlığa geçer geçmez oy kullanan İçöz, böylece "ilk defa oy kullanan en yaşlı İngiliz vatandaşı" unvanını kazandı. 4 Türk ve Kuzey Kıbrıs kökenli aday ise seçilemedi.

KOALİSYON FİYASKOSU
Uzun süredir Türkiye'yi koalisyon hükümetine hazırlamak için algı operasyonu yapan Hürriyet gazetesi, İngiltere'deki seçim sonuçlarına yaptıkları atıfla büyük şok yaşadı. Dünkü Hürriyet gazetesinde seçim sonuçları kesin açıklanmadan "İngilizler yine koalisyon dedi" başlığı atıldı. Ancak sandık sonuçları koalisyon beklentilerini boşa çıkardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere istikrar dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN