Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalefetin ekonomi vaatleri tutmadı

İngiltere'de halkın koalisyon hükümetine geçit vermemesinin ardından gözler Cameron'a çevrildi. Analizlere göre Cameron'un tek başına iktidar olmasının arkasında birlik yanlısı ve ekonomi politikaları var

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Muhalefetin ekonomi vaatleri tutmadı
İngiltere'de perşembe günü gerçekleştirilen genel seçimin yankıları sürüyor. Anketlerin 'koalisyon' öngörüsüne rağmen David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti, tek başına iktidar olma hakkı kazandı. Dün kabinesini kurmak için Kraliçe II. Elizabeth'ten onay alan Cameron'un partisi 331 vekil ile parlamentoda yer alacak. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve UKIP Partisi'nin liderleri istifa etmişti. Sürpriz zaferin ardından analizciler Cameron'un seçim kampanyasında attığı adımlara odaklanarak "Muhafazakarlar seçimi nasıl kazandı?" sorusuna yanıt aramaya başladı. Telegraph'ın haberine göre David Cameron'un birlik mesajı seçmenin beğenisini kazandı. Analize göre, İşçi Partisi'nin İskoç Ulusal Partisi'yle koalisyon yapıp, İskoçya'da ayrılık rüzgarları estirme ihtimali, birlik yanlısı muhafazakarların oyunu arttırdı. Başarının en önemli nedenlerinden biri de Muhafazakâr Parti'nin son dönemdeki ekonomik performansı. Maliye Bakanı George Osborne'un kemer sıkma politikaları sayesinde İngiltere, G7 ülkeleri arasındaki en yüksek büyüme oranını sağladı. Uzmanlar "Seçmeni, uzun süreli bir ekonomik planı olduğuna en çok inandıran taraf Muhafazakar Parti'ydi" diyor. İşçi Partisi'nin "Ekonomik gelişmeler orta kesimin hayatına yansıtmıyor" argümanı ise sandıkta çok değer görmedi. BBC adına seçimleri yorumlayan Jonny Dymond ise seçmenin Cameron'a oy vererek, işlemekte olan düzeni devam ettirmekten yana görüş belirttiğini yazdı. Yine Dymond'a göre, Cameron'un basit mesajları, İngiltere kamuoyunda oldukça güçlü bir etki uyandırdı.

YÜZDE 37 İLE 'DEMOKRASİ', YÜZDE 52 İLE 'DİKTATÖRLÜK'!
Koalisyon bataklığından kurtulan İngiltere'deki genel seçimler, Türkiye siyaseti için büyük dersler içeriyor. Batı koalisyondan kaçıyor, oy kaybına uğrayan liderler istifa ediyor. Bizde ise her fırsatta Batı'dan örnekler verenler, 7 Haziran öncesi koalisyon gayretindeler. Sandığa gitme oranının yüzde 66 olduğu İngiltere seçimlerinde, Muhafazakar Parti yüzde 37 oy oranı ile parlamentodaki sandalye sayısının yüzde 51'ini kazanarak tek başına hükümeti kurdu. İngilizler dar bölge seçim sistemini uyguluyor. Bir bölgede en çok oy alan milletvekili seçiliyor. Eğer İngilizler nispi temsil sistemini uygulasalardı o zaman çok renkli bir tablo ortaya çıkacaktı. Muhafazakar Parti yüzde 37 oy oranı ile sadece 240 milletvekili çıkarabiliyordu. Bu durumda tek başına iktidar olamayıp, koalisyon oluşturmak zorunda kalacaklardı. Yüzde 12,6 alan UKIP partisinin ise sadece 1 milletvekili çıkarabildiği İngiltere seçimini 'demokrasi' diye nitelen Türkiye'deki muhalefet, yüzde 52 ile seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'diktatör' iftirası atıyor. Muhalefet, HDP 7 Haziran'daki seçimlerde yüzde 10'luk seçim barajını aşamazsa, Türkiye'de halkın büyük kesiminin Meclis'te temsil edilmeyeceğini iddia ederek ülkede 'diktatörlük' olduğu kara propogandası yapmaya hazırlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalefetin ekonomi vaatleri tutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN