İsveçli ve li aktivistler 'in zoruna gitti

Giriş Tarihi: 12.5.2015 09:58
İsveçli ve Norveçli aktivistler İsrail'in zoruna gitti

’ye yönelik ablukayı kırmayı amaçlayan İsveç ve li aktivistlerin girişimini, provokasyon olarak nitelendirdi.

, 'ye yönelik ablukayı kırmak amacıyla balıkçı teknesiyle İsveç'ten yola çıktığını duyuran aktivistlerin girişimini, "gereksiz bir provokasyon" olarak nitelendirdi.

"YARDIMLARI İSRAİL YOLUYLA GÖNDERSİNLER"

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nachson, basına yaptığı açıklamada, İsveç'ten yola çıkan gemi ile ilgili olarak, "Bu gemilerin amaçları sözde Gazze'ye yardımsa ve Gazze'deki insanların gerçekten iyiliğini istiyorlarsa, yardımlarını İsrail yoluyla göndermelidirler" dedi.

"DRAMATİZE (!) ANLAMMI YOK"

"Gemi gönderme konusunda ısrarcı olmaları, bunun gereksiz bir provokasyon olduğunu ortaya koymaktadır" diyen Nachson, "İsrail, Gazze'ye insani yardım konusunda gereken hassasiyeti göstermektedir. Gazze'deki durumu gemi göndererek 'dramatize' etmenin bir anlamı yok" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?


BALIKÇI TEKNESİYLE GAZZE'YE YARDIM GÖTÜRÜYORLAR

İsrail asıllı İsveç vatandaşı Dror Feiler'in de aralarında bulunduğu İsveç ve li 13 aktivist, insani yardım malzemesi yüklü "Marianne" isimli balıkçı teknesiyle haziran ortasında Gazze'ye varmayı planlıyor.

Marianne'nin medya sorumlusu Mikael Karlsson, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı kırmak için yeni bir girişimde daha bulunduklarını belirterek, "Umarım bu sefer Gazze'ye vardığımızda, İsrail bizi engellemez" demişti.

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı kırmak amacıyla yola çıkan beş gemi 2008 yılında ablukayı denizden kırmayı başarmıştı. Ancak İsrail, 2010 yılında yola çıkan Mavi Marmara gemisine saldırı düzenlemiş, bu saldırıda 10 Türk hayatını kaybetmiş, 50'den fazla kişi yaralanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveçli ve Norveçli aktivistler İsrail'in zoruna gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN