Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Libya, Türk gemisine saldırdı

Alçıpan yüklü Türk gemisi, uluslararası sularda uyarı yapılmadan saldırıya uğradı. Libya'daki Tobruk hükümetinin saldırısında üçüncü kaptan öldü. Türkiye bölgeye hemen firkateyn gönderdi

Libya, Türk gemisine saldırdı
Libya'ya alçıpan taşıyan Türk gemisi "Tuna- 1" uluslararası sularda önceki gece saldırıya uğradı. İspanya'dan aldığı yükünü Libya'nın Tobruk limanına taşıyan gemi, limana 13 mil kala saldırıya uğradı. İlk saldırı karadan top atışıyla yapıldı. Gemi bu şekilde batırılmak istendi. Mürettebattan yaralananlar oldu. İlk saldırının ardından Libya'nın yaklaşık 10 mil açığında bulunan gemi, acil durum sinyali göndererek bölgeden uzaklaşmaya çalıştı. Ancak yaklaşık 10 dakika sonra hava saldırısı düzenlendi. Geminin Türk olan üçüncü kaptanı İlker Büyükdere (25) hayatını kaybetti.

15 KİŞİLİK MÜRETTEBAT VARDI

Gemi, Ankara'ya "Güvenliğimizi sağlayın, savaş gemisi gönderin" talebinde bulundu. Gemlik Firkateyni, gemiyi ve mürettebatı güvenli bir şekilde Türkiye'ye getirmek için Akdeniz'e doğru yola çıktı. İkinci saldırının yapıldığı yerden 7 mil daha uzağa giden gemiye, üçüncü bir hava saldırısı düzenlendi. Bu saldırıda makine dairesi ve mürettebatın acil durumlarda sığındığı yerler hedef alındı. Saldırı sonrasında çıkan yangın mürettebat tarafından söndürüldü ancak gemi ciddi hasar aldı. Geminin, kuzeydeki Girit adasına doğru kaçmaya çalıştığı öğrenildi. Hasar aldığı için yavaş seyir eden geminin bugün Fethiye Limanı'nda olacağı bildirildi. Tuna-1 isimli gemide, 8 Türk, 6 Gürcü ve 1 Azeri'den oluşan 15 kişilik mürettebatın bulunduğu ifade ediliyor.

KAPTAN: UYARILMADIK

Muammer Kaddafi sonrası iç çatışmaların yaşandığı Libya'da iki farklı hükümet bulunuyor. Uluslararası sularda meydana gelen olayda kuru yük gemisinin Tobruk hükümeti tarafından hedef alındığı öğrenildi. Reuters, hükümete bağlı ordunun sözcüsü Muhammed Hejazi'nin, "Gemi Derna kıyılarından 100 mil açıkta top ateşine tutuldu. Derna limanına yaklaşırken uyardık" iddiasına yer verdi. Ancak gemi kaptanı Ünal Bilici iddiayı yalanlayarak "Herhangi bir uyarı yapılmadan gemi ağır silah saldırısına uğradı" dedi. Bu arada Ankara'da bulunan Libya Petrol Bakanı Mashala S. Agoub Said, Türk gemisine yapılan saldırıyı kınadı. Said, Libya'daki darbe yanlısı emekli General Halife Hafter'in üstlendiği saldırının talimatını Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi'den almış olabileceğini iddia etti.

'BARBARCA BİR YAKLAŞIM'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Türk'te katıldığı bir programda saldırının 'barbarca bir yaklaşım' olduğunu belirtti ve "İstanbul'daki başkonsolos Tobruk'un atadığı elçi olduğu için tepkimizi göstermek adına notamızı gönderdik" dedi. Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan ve Büyükelçiliği'nden izahat isteyerek, Uluslararası Denizcilik Örgütü ve BM nezdinde girişimde bulundu. Dışişleri Bakanlığı olayı kınarken, isim vermeden Tobruk hükümeti eleştirildi. Açıklamada "Uluslararası sularda sivil bir gemiye karşı gerçekleştirilen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz" ifadeleri kullanıldı

ANAMUR'DAKİ BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ
Saldırıda ölen geminin 3'üncü kaptanı İlker Büyükdere'nin (25) Mersin'in Anamur ilçesindeki baba evine ateş düştü. Genç kaptanın İskele Mahallesi'nde oturan babası Halil Büyükdere ile annesi Havva Büyükdere'nin evine yakınları ve komşuları akın etti. Acı haberle yıkılan Büyükdere çifti, gözyaşlarına boğuldu. İlker Büyükdere'nin dayısı Adem Durdu, geminin Libya'dan ayrılarak Yunanistan kara sularına sığındığını, buradan da Fethiye Limanı'na gelmekte olduğu bilgisini aldıklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya, Türk gemisine saldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN