Avrupa Parlamento Başkanı Schulz'a ödül

Başkanı 'a Almanya'nın en prestijli ödüllerinden olan Uluslararası Şarlman Ödülü verildi.

Giriş Tarihi: 14.5.2015 20:57
Avrupa Parlamento Başkanı Schulz'a ödül
Şarlman Ödülü'nü veren organizasyondan yapılan açıklamada, Schulz'un, 'nun güçlenmesi ve demokratik meşruluğunu kazanması yönündeki çabalarından ötürü bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Schulz, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa'nın gelecek kuşaklar için daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Benim kuşağımın bu büyük evi gelecek kuşaklara harabe olarak bırakılmamasını sağlama sorumluluğu vardır" ifadesini kullandı.

, AB ülkelerinin hükümetlerine Brüksel'i suçlamaktan vazgeçmeleri çağrısında da bulunarak, "Başarısızlıkta ve çözülmeyen sorunlarda Brüksel'i suçlamayı bırakın. Başarıları da kendi hanenize yazmayın" dedi ve bu yaklaşımın, halkları AB'ye yabancılaştırdığını savundu.

Ödül törenine katılan Ürdün Kralı Abdullah da Avrupa'nın Ortadoğu sorununda belirleyici role sahip olduğunu ifade ederek, güvenliğin sadece barışla yeşerebileceğini vurguladı ve ''Barış ise sadece ve sadece saygı ve birlikte yaşama iradesi varsa ortaya çıkar'' diye konuştu.

Ürdün Kralı Abdullah, konuşmasında, İsrail'in, 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi sürecinde yerlerinden olan ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin, her yıl 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük Felaket) günü olarak anmasına atıfta bulunarak, 1948 yılında yaklaşık 700 bin Arabın yurdunu terk ettiğini hatırlattı ve hiçbir işgalin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin barış prensibi ilkesine bu kadar aykırı olmadığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Parlamento Başkanı Schulz'a ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN