İspanya Senatosu, iddialarını savunan önergeyi reddetti

İspanya Senatosu, na ilişkin iddialarını savunan bir önergeyi bugün görüşüp, yapılan oylama sonucunda reddetti.

Giriş Tarihi: 14.5.2015 07:59 Güncelleme Tarihi: 14.5.2015 08:07
İspanya Senatosu, Ermeni iddialarını savunan önergeyi reddetti
'nin Madrid Büyükelçisi Önhon: "İspanya'nın bu konuya ön yargısız yaklaşması önemlidir. Umarım diğer AB ülkelerine de bir örnek olur"
İktidardaki Halk Partisi'nden senatör Chiquillo: "Biz parlamento olarak kendimizi tarihçilerin veya mahkemenin yerine koyamayız"

İspanya Senatosu, na ilişkin iddialarını savunan bir önergeyi bugün görüşüp, yapılan oylama sonucunda reddetti.

Katalonya bölgesinde faaliyet gösteren Entesa adlı siyasi grubun 4 Mayıs'ta sunduğu önerge, bugün Senato'da yapılan oylamada 130 "hayır", 68 "çekimser" ve 14 "evet" oyla reddedildi.

İKTİDAR HAYIR DEDİ

İspanya'da iktidarda olan Halk Partisi (PP), oylamada önergeye "hayır" oyu kullanan tek siyasi parti olurken, ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile Katalonya Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CiU), Kanarya Koalisyonu, Asturias Forumu ve Navarra Halk Birliği partileri "çekimser" oy kullandı.

İspanyol hükümetine tavsiye niteliği taşıyan önergeye desteği ise Entesa ile Bask Milliyetçi Partisi, Birleşik Sol, Katalonya Cumhuriyetçi Solu ve Amaiur (bağımsızlık yanlısı Bask partisi) verdi.

Bu arada Senato'da yapılan görüşme sırasında söz alan PP'den Senatör Jose Maria Chiquillo, "Biz parlamento olarak kendimizi tarihçilerin veya mahkemenin yerine koyamayız. Sizler, bu ı 22 ülkenin tanıdığını savunuyorsunuz. Ben de size 168 ülke tanımadı. Buna ne cevap verirsiniz? diyorum" şeklinde konuştu.

"SOYKIRIM ÖYLE KOLAY AĞZA ALINACAK BİR KELİME DEĞİLDİR"


Chiquillo, İspanya olarak yapabileceklerinin Türkiye ve arasında "karşılıklı diyalog ve anlayışa destek vermek olduğunu" belirterek, "Soykırım öyle kolay ağza alınacak bir kelime değildir. Tarihi ve hukuki bir meseledir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ömer Önhon da AA muhabirine yaptığı kısa değerlendirmede "İspanya'nın bu konuya önyargısız yaklaşması önemlidir. Umarım diğer AB ülkelerine de bir örnek olur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya Senatosu, Ermeni iddialarını savunan önergeyi reddetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN