Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş görevinden etti

'de Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş görevinden ettiğini açıkladı. Denktaş partisinin ise hükümetten ayrılmayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 14.5.2015 15:39 Güncelleme Tarihi: 14.5.2015 16:35
KKTC'de Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş görevinden istifa etti
Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, hükümetteki görevinden ettiğini açıkladı. Demokrat Parti Genel Başkanı Denktaş, kararını Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

"HALKTAN DEĞİŞİM TALEBİ VAR"


Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş Lefkoşa Merit Otel'de basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin halktaki değişim talebini ortaya koyduğunu belirten Serdar Denktaş, halktaki değişim talebi doğrultusunda yoğun bir çalışma süreci başlatacaklarını, kendinin de bu çabalara odaklanacağını söyledi.

"BEN GÖREVİMİ İADE EDERKEN"

KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Hükümetteki görevimi yürütmemin bir anlamı kalmamıştır. Bu nedenle, bugün bu toplantı sonrasında görevimi Başbakan'a iade ederek, yerine başkasını atayacağımı kendisine duyuracağım. İlk atılması gereken adım olarak, yasama ve yürütme arasındaki ilişkilerin tanımlanması olduğunu söylemştim. Milletin vekilleri olarak, yüce meclise dönüp, içinden çıkılmaz duruma gelen sorunların bir kısmını çözmek adına, Belediyeler Yasası, Kamu görevlileri yasası, Halk Oylaması yasasını acilen değiştirmeliyiz. Siyasal yaşantılarımız devam edecektir. Ben görevimi iade ederken, partimi temsilen Bakanlar Kurulu'nda görev yapan arkadaşların görevlerini devam ettirmelerini ben söyledim."

SERDAR DENKTAŞ KİMDİR?

Birleşik Krallık'ta London College of Printing'de matbaacılık alanındaki eğitimini tamamladıktan sonra Cardiff Üniversitesi'nde ekonomi eğitimi aldı. Cardiff'te Türk Öğrenci Derneği'ni kurdu ve Öğrenci Birliği yönetim kurulunda görev aldı. Kuzey Türk Cumhuriyeti'nde 1986 senesinde Kuzey Kıbrıs Kültür Derneği'ni, 1989 yılında ise Genç İşadamları Derneği'ni kurarak ilk başkanlığını yaptı. Kıbrıs Kredi Bankası'nda Genel Müdürlük görevinde bulundu.

1996 YILINDA GENEL BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

1990 parlamento seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa milletvekili seçildi. 20 Haziran 1990 ile 15 Mayıs 1992 tarihlerinde İçişleri, Köyişleri ve Çevre Bakanlığı yaptı. 1992 senesinde İçişleri Bakanlığındaki görevinden istifa ederek daha sonra Dokuzlar hareketine dönüşen parti içi muhalefette söz sahibi olmasyla birlikte arkadaşlarıyla birlikte Parti'den ihraç edildi. İhraç edildikten sonra Demokrat Parti'nin kuruluşunda genel başkan Hakkı Atun önderliğinde yer aldı. 1992 - 1993 seneleri arasında Demokrat Parti'den Lefkoşa İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreterlik yaptı. 1993 parlamento seçimlerinde Demokrat Parti'den Lefkoşa Milletvekili seçildi ve 1 Ocak 1994 - 18 Ocak 1995 tarihlerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. 1996 senesinde partisinin kurultayında Genel Başkanlığına seçildi. 16 Ağustos 1996 senesinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2000 senesinde Demokrat Parti Genel Başkanlığı'ndan istifa etti ve 2001 ile 2003 senelerinde Turizm ve Çevre Bakanlığı görevinde bulundu. Aralık 2002'de yeniden Demokrat Parti Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.

6 Aralık 1998 ve 14 Aralık 2003 genel seçimlerinde Demokrat Parti'den Lefkoşa Milletvekili oldu. Cumhuriyetçi Türk Partisi - Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 20 Şubat 2005 genel seçimlerinde Demokrat Parti'den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 28 Nisan 2005 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. Serdar Denktaş, Başbakanlık Yardımcılığı görevinden 14 Mayıs 2015 tarihinde istifa etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKTC'de Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş görevinden istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN