Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Kore çark etti, o bakanın akıbeti meçhul

Giriş Tarihi: 15.5.2015
Güney Kore çark etti, o bakanın akıbeti meçhul

Kuzey Kore Savunma Bakanı'nın uyuyakaldığı için uçaksavarla idam edildiği haberi yeniden sorgulanıyor. İddiayı ortaya atan Güney Kore istihbaratı dün "Bakan idam edilmemiş olabilir" bilgisini geçti

Dünyanın en kapalı rejimi Kuzey Kore'ye dair son günlerde çıkan en çarpıcı haberin güvenilirliği tekrar sorgulanıyor. Kuzey Kore Savunma Bakanı Hyon Yongchol, katıldığı bir devlet töreninde uyuyakaldığı için uçak savarlarla idam edildiği öne sürülmüştü. İddiayı ortaya atan Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, bu bilgiyi Güney Kore'nin istihbarat birimi NIS'e dayandırmıştı. Fakat dün Fransa basınında çıkan habere göre; NIS yetkilileri Hyon'un infaz edilip edilmediğine dair istihbaratın net olmadığını açıkladı. Hyon'un son olarak 29 Nisan tarihinde halkın içinde görüldüğü, bu tarihten hemen bir gün sonra idam edilmesinin pek mümkün olmadığı belirtildi. Kuzey Kore'nin 13 Nisan'da Rusya'ya gönderdiği heyete başkanlık eden ve rejimin önemli isimlerinden biri olan Hyon'un yargılanmasının daha olası olduğu kaydedildi. Hyon'un görevinden alındığı bilgisiyse netliğini koruyor. Le Monde gazetesi, Kuzey Kore'nin resmi haber ajansında Hyon'a dair haberlerin hâlâ silinmemiş olduğunu aktardı. Daha önceki infazlarda, idam edilen kişiye dair haberler ve fotoğraflar silinmişti. Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un, eniştesi ve danışmanı Jang Songthaek'i aç köpeklere yedirerek idam etmişti.

İNFAZLARIN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ ALAN
Kuzey Kore'nin uydudan çekilen fotoğrafları, başkent Pyongyang'ın 15 kilometre ötesinde kurulan infaz alanını gösterdi. Alanda izleyici tribünlerinin, infazın gerçekleştirileceği açıklığın ve uçak savarların dizildiği bölgenin görüntüsü dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kore çark etti, o bakanın akıbeti meçhul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN