Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhvan lideri hapishanesinde şehit oldu

Giriş Tarihi: 15.5.2015 13:38
İhvan lideri Mısır hapishanesinde şehit oldu

'da İhvan liderlerinden Ferit İsmail'in darbe döneminde mahkum edildiği hapishanede hayatını kaybettiği ifade edildi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi yönetim kurulu üyesi Ferid İsmail'in vefatında tıbbi ihmalkarlık olduğu belirtiliyor.

'ın Meşru Meclisi adıyla İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında konuşan eski milletvekillerinden Usame Süleyman, söz konusu olayı kınayarak, "İsmail'in ölümüyle sonuçlanan tıbbi ihmalkarlığa sebep olanların cezalandırılması gerektiğini" vurguladı.
"İsmail'in ölümüne sebep olanlar er ya da geç cezalandırılacak" diyen Süleyman, şunları kaydetti:
"Askeri hapishanelerde şu ana kadar tıbbi ihmalkarlık nedeniyle 255 kişi hayatını kaybetti. Hapishane yönetmeliğinde hasta tutukluların tedavisi ve ailelerinin ziyareti gibi haklara riayet edilmesi yönünde kurallar bulunuyor. Hatta gerekli görüldüğü takdirde tutukluların hapishane dışında da tedavilerinin yapılabileceği yönetmelikte yer alıyor."


Uluslararası toplumun ve insan hakları örgütlerinin askerin Mısır'da, hapishanelerin içinde ve dışında işlediği suçlar karşısındaki sessizliğini eleştiren Süleyman, ülkede yaşananlar karşısında sessizliğin bozulması ve herkesin sorumlu davranması çağrısında bulundu.
"Cinayet ve işkence mevcut yönetimin siyaseti"
Mısır Şura Meclisi eski milletvekillerinden Tahir Abdulmuhsin de tutuklulara yönelik ölüme götüren ihmalkarlığın "cinayet" olduğunu vurgulayarak, "Cinayet ve işkence mevcut yönetimin siyaseti halini aldı. Güvenlik güçleri cezadan muaf oldukları için bu tür suçları soğukkanlılıkla işliyor" diye konuştu.

Abdulmuhsin, darbe yönetiminin Mısırlı muhaliflere yönelik uyguladığı ihlaller ve suçlar karşısında haklarını uluslararası mahkemelerde arayacaklarını kaydetti.

Mısır İçişleri Bakanlığı, 13 Mayıs Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "arbede ve polis merkezi önünde gösteri düzenleme" suçlamalarıyla 7 yıl hapse mahkum edilen İsmail'in, karaciğer rahatsızlığı sebebiyle hayatını kaybettiğini belirtmiş, Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) ise BM raportörüne söz konusu ölümün ihmal sebebiyle gerçekleştiği yönünde şikayet dilekçesi göndermişti.
Mısır'da, yolsuzlukla mücadelede öne çıkan isimlerden biri olan Ferid İsmail (58), seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevinden uzaklaştırıldığı 3 Temmuz 2013'te gerçekleşen "şiddet olaylarına" karışmakla suçlanıyordu. Aynı yıl Eylül ayında tutuklanan İsmail, Akrep Cezaevi'nde tutuklu bulunuyordu.
İsmail, Hamas ve yabancı örgütlerle "casusluk" yapmak suçlamasıyla yarın hakim karşısına çıkacaktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhvan lideri Mısır hapishanesinde şehit oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN