Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in projeleri sorununu bitirmede başarısız

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, hükümetlerinin program ve projelerinin, Filistin sorununu bitirmede başarısız olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 15.5.2015 10:36 Güncelleme Tarihi: 15.5.2015 10:40
İsrail'in projeleri Filistin sorununu bitirmede başarısız
Devlet Başkanı Mahmud Abbas, hükümetlerinin program ve projelerinin, Filistin sorununu bitirmede başarısız olduğunu söyledi.

Abbas, Filistin televizyonunda Nekbe'nin (Büyük Felaket) 67. yılı dolayısıyla yayınlanan konuşmasında, "İsrail hükümetlerinin program ve projeleri, Filistin sorununu bitirmede başarısız oldu" dedi.

Bu başarısızlığın, işgal ile birlikte barış olmayacağı, Filistin halkının toprak ve haklarından vazgeçmediği ve 1948 yılında yaşananların bir daha sonsuza dek tekrarlanmayacağı konusunda İsrail hükümetlerini ikna edici dereceye ulaşmadığını dile getiren Abbas, şöyle konuştu:

"Geçici sınırları olan bir devlet ya da Gazze'de bir devlet gibi şüpheli projelerle Filistin davamızı marjinalleştirme entrika ve komplolarına, birlik ve bilincimizle karşı koyacağız. Filistin sorunu, mültecilerin sorunu düzeyine indirgenmekten çıkmıştır. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar herkes, Filistin davasının bir ulusal özgürlük davası, Filistin halkının da kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olduğunu kabul etiği gibi, İsrail işgali ve uygulamalarının da reddedildiğini, kınandığını ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu itiraf ediyor. İsrail'in, -amaçladığımız devletin ebedi başkenti ve Filistin topraklarının bölünmez bir parçası olan, 1967 yılında işgal edilen- Doğu Kudüs de dahil Filistin topraklarında inşa ettiği Yahudi yerleşim birimlerinin hiç birinin meşruiyeti yoktur."

İşgal ve İşgalcilere karşı halkın barışçıl faaliyetlerinin devam edeceğini kaydeden Abbas, işgale karşı direnişin, İsrail siyasetini erozyona uğratma, izole etme ve kınamanın yanı sıra özellikle Yahudi yerleşim birimlerinin inşası ve Gazze'ye yönelik saldırılar konusunda sorumluların "Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne" gönderilmesini de kapsadığını vurguladı.

İsrail yönetimine de seslenen Abbas, müzakerelere tekrar dönüşün 3 temel konuyu gerektirdiğini anlatarak, şu ifadeleri kullandı:


"Bunlar, Yahudi yerleşim çalışmalarını durdurmak, özellikle Oslo öncesinde tutuklananlar olmak üzere dördüncü grup Filistinli mahkumların serbest bırakılması ve işgalin en geç 2017 yılında sona ermesi üzerine kurulu bir takvim belirlenmesiyle sonuçlanacak bir yıllık müzakere. Cevap, İsrail hükümeti ve onun başkanının yanındadır. Eğer cevapları geçmişteki tutumlarını devam ettirme yönünde olursa, biz de buna karşılık çatışmayı her türlü yönüyle uluslararası arenaya taşımaya devam edeceğiz."

İsrail'in, 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi sürecinde yerlerinden olan ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan Filistinliler, her yıl 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük Felaket) olarak anıyor. BM'nin 1950 yılında yayımladığı rapora göre, dönemin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası vatanını terk etmek zorunda kalarak, sığınmacı konumuna düşmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in projeleri Filistin sorununu bitirmede başarısız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN