Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ta Rumlara geçişlerde ‘vize belgesi’ kaldırıldı

Giriş Tarihi: 15.5.2015 14:20
Kıbrıs’ta Rumlara geçişlerde ‘vize belgesi’ kaldırıldı

’de müzakerelerinin yedi ay sonra yeniden başladığı gün; Türk tarafı, Rum yönetimine yönelik önemli bir açılım yaptı ve sınır kapılarında uygulanan ayrı bir belgeyle vize verilmesi işlemini kaldırdı.

'den Rum kesimine giriş çıkışlarda bugüne kadar kimlik kontrolü yapılıyor ve ayrı bir belge ile giriş ya da çıkış belgesi veriliyordu. Pratik uygulamada kayıtlar yine tutulacak, sadece belge verilmeyecek.

YEDİ SINIR KAPISI VAR


KKTC İçişleri Bakanlığı'nın aldığı yeni karar yarından itibaren yürürlüğe girecek. Yeni uygulamada, giriş ve çıkış yapanlar, iki taraf arasındaki yedi sınır kapısında geçerli kimlik ve pasaportları görevliye gösterecek, bilgisayara kaydı ve kimlik kontrolü yapıldıktan sonra da geçişine izin verilecek. Aynı uygulama KKTC'den Rum kesimine geçenler için de uygulanacak.

ÜÇ AY OTOMATİK VİZE

Yetkililerden alınan bilgilere göre, kimlik beyanı ile serbest geçiş, özellikle Rum kesiminden gelenlerin süresiz olarak KKTC'de kalabileceği anlamına gelmiyor. Rum kesiminden KKTC'ye geçen herhangi biri en fazla üç ay kalabilecek. Oturma izni almayarak üç aydan fazla KKTC'de kalanlar cezaya tabi tutulacak. Bilgisayar kayıtlarında aranan ya da giriş-çıkışı yasak olanlar durdurulacak.

MÜZAKERELERE DEVAM

müzakereleri, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis'in bir araya gelmesiyle, yedi aylık aradan sonra yeniden başladı.
Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde, ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde bir araya geldi. Görüşmede, Ban'ın Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Lisa Buttenheim'in yanı sıra Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyiannis de hazır bulundu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, tarafların toplantısında, müzakerelerde bundan sonraki süreçte nasıl bir yöntem belirleneceği ve görüşmelerin ne sıklıkla gerçekleştirileceğinin belirlenmesi bekleniyor.

Yoğunlaştırılmış müzakerelerde bu yıl sonuna kadar çözüme ulaşmayı hedefleyen liderler, zorlu bir pazarlık süreci başlattı. Kıbrıs sorununda bugüne kadar aşılamayan ve kilitlenme aşamasına gelen konular ise Türkiye'nin garantörlüğü, toprak, mülkiyet ve yeni kurulacak devletin yönetiminin paylaşımı.

EKİM'DE ASKIYA ALINMIŞTI

Rum lider Anastasiadis'in Doğu Akdeniz'de arama yapan Barbaros Hayrettin Gemisi'nin faaliyetlerini bahane ederek Ekim 2014'te masadan ayrılmasıyla müzakereler askıya alınmış, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin temasları ve Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi'nin arama faaliyetlerini durdurmasının ardından görüşmelere tekrar başlanacağı açıklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs’ta Rumlara geçişlerde ‘vize belgesi’ kaldırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN