Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör örgütü Ramadi'yi ele geçirdi

Giriş Tarihi: 15.5.2015 17:21
Terör örgütü DAEŞ Ramadi'yi ele geçirdi

Irak'ın Enbar vilayetinin kent merkezi olan Ramadi'deki hükümet binalarının terör örgütü tarafından ele geçirildiği ifade ediliyor.

Kentteki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre; , Ramadi'deki Vilayet Meclisi binası, Enbar Polis Merkezi, Vali Suhayb el-Ravi'nin ofisi ve diğer hükümet binalarıyla devlet memurlarının ikamet ettiği lojmanların kontrolünü ele aldı.

AA muhabirine bilgi veren yerel kaynaklar, DAEŞ'in bazı binalara bayraklarını astığını ve birçok güvenlik görevlisini öldürdüğünü belirterek, yer yer şiddetli çatışmaların devam ettiği kaydetti.

Bu arada Meclisi Başkanı Selim el-Cuburi, DAEŞ'in Ramadi'yi ele geçireceği ve kentin düşeceği uyarısında bulundu.

Cuburi, DAEŞ'in kentteki hükümete ait binaları kontrol etmeye başladığını anımsatarak, Bağdat yönetimi ve koalisyon güçlerine Enbar'daki birliklere hava ve karadan acil yardım yapma çağrısı yaptı.

"DAEŞ'in, Ramadi'yi tamamen el geçirme ihtimali üzerine uyarıda bulunuyorum" diyen Cuburi, söz konusu kentin düşmesinin ülkenin milli güvenliği için büyük risk taşıdığını ve bunun devlet için ciddi bir darbe oluşturacağını dile getirdi.

Meclis Başkanı Cuburi, Enbar Valisi ve kentin diğer güvenlik yetkililerinin kendisiyle sabah saatlerden irtibata geçerek, halkı DAEŞ'in olası katliamından kurtulması için girişimde bulunulmasını istediklerini aktardı.

Öte yandan Enbar Meclis Başkanı Sabah Karhut, DAEŞ'in kentteki Cemiyet, elbu İlvan, Teyle ve 17.Cadde gibi bölgeleri ele geçirdiğini duyurarak, örgütün aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu, 17 kişiyi idam ettiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör örgütü DAEŞ Ramadi'yi ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN