Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zulmün, işgalin haritası

Giriş Tarihi: 15.5.2015 12:13 Güncelleme Tarihi: 15.5.2015 14:03
Zulmün, işgalin haritası

'deki Nekbe'nin (Büyük Felaket) 67. yılı dolayısıyla Batı Şeria'da gece meşalelerle yürüyüş düzenlendi.

Eski Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Ramallah'ta bulunan mezarından başlayarak kentteki Yaser Arafat Meydanı'na doğru düzenlenen yürüyüşte Nekbe'nin 67. yılına işaret etmek için 67 meşale taşındı.

(İşte 'in işgal haritası)

Nekbe dolayısıyla kentin merkezindeki bir binanın duvarına, üzerinde elinde yurduna geri dönüş anahtarı taşıyan bir Filistinli mültecinin resmi bulunan ve halkı tehcir edilen köylerin ismi ve "döneceğiz" yazılı bir pankart asıldı.

HEP GERİ DÖNÜŞ HAYALİYLE YAŞIYORUZ

Ramallah'taki El-Em'ari Mülteci Kampı'ndan İbrahim Kamil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün ve her gün evlerimizi, köylerimizi ve tarihi Filistin'i hatırlıyoruz ve geriye dönüş hakkımızdan vazgeçmediğimizi tekrarlıyoruz. Evlerimizden tehcir edilişimizin üzerinden 67 yıl geçti. Hep geri dönüş hayaliyle yaşıyoruz ve bu bir gün gerçekleşecek" dedi.

Kamil, Hayfa yakınında bulunan beldesine geri dönüşünü engelleyecek hiçbir alternatif veya çözümü kabul etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

İsrail'in, 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi sürecinde yerlerinden olan ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan Filistinliler, her yıl 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük Felaket) olarak anıyor. BM'nin 1950 yılında yayımladığı rapora göre, dönemin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası vatanını terk etmek zorunda kalarak, sığınmacı konumuna düşmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zulmün, işgalin haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN