Çölün incisi Palmira tehdidi altında

militanları Suriye'de bulunan Palmira Antik Kenti'ne yaklaşıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki kalıntıların terör örgütü tarafından yok edilmesinden korkuluyor

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Çölün incisi Palmira IŞİD tehdidi altında
'ta ele geçirdiği alanlardaki binlerce yıllık tarihi eserleri yok eden terör örgütü , şimdi de Suriye'deki Palmira Antik Kenti'ne doğru ilerliyor. Beşar Esad rejimine bağlı güçlerle savaşarak ciddi başarılar kazanan örgüt militanları, antik kenti içine alan Tedmur bölgesindeki birçok noktayı denetimi altına aldı. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nin verdiği bilgiye göre, Tedmur'un kuzeydoğusunda rejime ait silah depolarının bulunduğu Amiriye kasabası da şu anda IŞİD'in elinde. Orduya ait savaş uçaklarının IŞİD militanlarının kuşattığı bölgeleri yoğun şekilde bombaladığı belirtilirken, terör örgütünün Palmira'yı tıpkı Irak'taki tarihi eserlere yaptığı gibi yerle bir etmesinden korkuluyor. Birçok kaynakta "Çölün İncisi" unvanıyla anılan antik kent, sadece Suriye'de değil aynı zamanda dünyadaki en iyi korunmuş şehir harabelerinden biri olarak biliniyor. Başkent Şam'ın 210 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Palmira Antik Kenti'nin tarihi, milattan önce 2000'li yıllara kadar uzanıyor. Roma İmparatorluğu döneminde, Ortadoğu'nun kavşak noktalarından birinde kurulduğu için önemi gittikçe artan Palmira, asıl ününe, ünlü kraliçe Zennubiye döneminde kavuştu. Milattan sonra 270'lerden itibaren Suriye'nin tamamını ve Mısır'ın bir bölümünü ele geçiren Kraliçe Zennubiye'nin iktidarında, Palmira altın çağını yaşadı.

KENT YAĞMALANDI

Suriye'de iç savaşın başlangıcından önce, Palmira, yılda 150 bin dolayında turistin ziyaret ettiği bir çekim noktasıydı. 1000'den fazla sütunun ayakta kaldığı ve 500'den fazla tarihi mezarın bulunduğu antik kent, çatışmaların yoğunlaşmasıyla yağmalandı; birçok eser de yurtdışına kaçırıldı.

RAMADİ ŞEHRİ TAMAMEN ÖRGÜTÜN ELİNE GEÇTİ
IŞİD, Irak'ın başkenti Bağdat'ın sadece 100 kilometre uzağında yer alan Ramadi kentinin yönetim binalarını ele geçirdi. Bölgedeki gözlemciler, militanların gece boyunca şehir merkezine girmek için uğraş verdiğini, 6 adet bomba yüklü araç sayesinde savunmayı aşabildiğini aktardı. Ramadi Belediye Başkanı Dalaf el Kubeysi dün yaptığı açıklamada, "Askerlerin çekilmesinin ardından IŞİD militanları, yönetim binalarının üzerine bayrak çekti" dedi.

BAĞDADİ'NİN YENİ SES KAYDI YAYINLANDI
IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen yeni bir ses kaydı yayınlandı. Mart ayındaki hava saldırısında ağır yaralandığı iddia edilen Bağdadi, yabancı savaşçılara Suriye ve Irak'a gelerek örgütün saflarına katılmaları çağrısında bulundu. Bağdadi konuşmasında ayrıca Yemen'deki gelişmelere de atıf yaparak Suudi Arabistan Kraliyet ailesinin sonunun geldiğini öne sürdü. Bağdadi'nin Yemen hakkında konuşması ses kaydının yakın tarihte kaydedildiğini gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çölün incisi Palmira IŞİD tehdidi altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN