Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçilmiş lidere idam

Darbe yönetiminin güdümünde hareket eden mahkeme, halkın çoğunluk oylarıyla seçilmiş eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi idama mahkûm etti

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Seçilmiş lidere idam
MISIR'DAKİ DARBE MAHKEMESİNDEN SKANDAL BİR KARAR DAHA

'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleştirilen askeri darbenin ardından, tamamen darbecilerin güdümüne giren yargı sistemi birbiri ardına hukuk skandallarına imza atmaya devam ediyor. Daha önce Müslüman Kardeşler Teşkilâtı (İhvan) mensuplarını "terörist" ilan eden ve silahsız sivillerin öldürülmesi olaylarında rol oynayan çok sayıda yetkiliyi aklayan Mısır mahkemesinden, dün hukuk tarihine geçecek çapta bir skandal karar daha geldi. 2012'de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerden halkın çoğunluğunun oyunu alarak çıkan Muhammed Mursi hakkında iki ayrı davadan idam hükmü verildi.
MURSİ'Yİ İDAMA GÖTÜREN SÜREÇ

Mısır Müftüsü Şevki Allam'ın onayına sunulan kararların nihai şekli 2 Haziran'da açıklanacak. Darbenin ardından görevinden uzaklaştırılan Mursi, "Devlet sırlarını sızdırarak Hamas'a istihbarat sağlamak" ve "Hapishaneden firar etmek" suçlamalarıyla yargılandığı davaların her ikisinde de idama mahkûm edildi. Dün ayrıca Mursi dışında, İhvan'ın üst düzey 17 yöneticisi de idam cezasına çarptırıldı. Bunların arasında hareketin lideri Muhammed Bedii de yer alıyor. Mursi hakkında, göstericilerin öldürülmesi konusunda açılan bir başka dava da geçtiğimiz ay sonuçlanmış, mahkeme 20 yıl hapis cezası vermişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mursi hakkında verilen kararla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu gelişme, Mısır'da adaletin gülünç bir hale sokulmasıdır. Bu nedenle Mursi'nin yeniden yargılanmasını ve serbest bırakılmasını talep ediyoruz" demişti.

MUHAMMED MURSİ MAHKEMEDE

İHVAN VE HAMAS'TAN TEPKİ

Dünkü kararın ardından İhvan'ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi'nin sürgünde bulunan yöneticilerinden Amr Derrac, "Bu siyasi bir karar ve işlenmek üzere olan bir cinayet suçunu ifade ediyor. Uluslararası toplum bu cinayeti mutlaka durdurmalı" şeklinde konuştu. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri de "Mısır yargısına kara bir leke sürülmüştür" dedi. Mısır yargısının dün idama mahkûm ettiği kişiler arasında, İsrail'in geçtiğimiz yıl Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden İzzeddin Kassam Tugayları Komutanı Raid Attar'ın da bulunması, kararları daha da tartışmalı hale getirdi.

KARADAVİ'YE GIYABİ İDAM

Mursi'yi yargılayan mahkeme, İslam dünyasının önde gelen âlimlerinden Prof. Dr. Yusuf el Karadavi'yi de idama mahkûm etti. 1960'ların sonundan bu yana Katar'da yaşayan Mısır asıllı Karadavi, gıyâben yargılanıyordu. Mahkeme Karadavi'yi, verdiği fetvalarla İhvan'a akıl hocalığı yapmak ve halkı isyana teşvik etmekle suçluyordu. Karadavi, Dünya Müslüman Âlimleri Birliği'nin başkanlığını yürütüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçilmiş lidere idam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN