Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yahudi yerleşimcilerden Mescid-i Aksa baskını

İsrailli bir grup Yahudi yerleşimcinin, Mescid-i Aksa Külliyesi'ne girdiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.5.2015 12:25
Yahudi yerleşimcilerden Mescid-i Aksa baskını
Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kesvani, en az 60 kişilik bir yerleşimci grubun polis korumasında Mescid-i Aksa Külliyesi'ne girerek Kubbetu's-Sahra Camisi'nin etrafında tur attığını belirtti.

Kesvani, yerleşimcilerin kendi dini ritüellerini yerine getirme girişimlerine Müslümanların tekbir getirerek tepki gösterdiğini söyledi.

Bazı Yahudi gruplar, "Kudüs günü" (Yom Yerushalayim) nedeniyle Mescid-i Aksa'ya girilmesi çağrısı yapmıştı. Yahudiler, 1967 savaşında Doğu Kudüs'ü işgal etmelerinin yıl dönümü olan 17 Mayıs'ı "Kudüs günü" olarak kutluyorlar.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor.

Aşırı sağcı Siyonist yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yahudi yerleşimcilerden Mescid-i Aksa baskını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN