Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, i anlaşmasını kabul etmedi

, Uluslararası i Anlaşmasının maddelerindeki yetersizlik gerekçesiyle anlaşmaya katılmayacağını bildirdi

Giriş Tarihi: 18.5.2015 15:14
Rusya, silah ticareti anlaşmasını kabul etmedi
Uluslararası i Anlaşmasına katılmadı
TASS ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı silah satımı ve kontrolü departman müdürü Mikhail Ulyanov ülkesinin Uluslararası Silah Ticareti
Anlaşması (USTA)'na katılmayacağını bildirdi.

Mikhail Ulyanov "Bu anlaşmaya katılmama kararı verdik. Anlaşmayı değerlendirdik ve yetersiz olduğunu, bununla beraber katılımcılara gereksiz sorumluluklar yüklediğini gördük" dedi .

Rus dışişleri bakanlığı anlaşmadaki maddelerde oylama yolu ile değişikler yapılabileceği üzerinde durduklarının altını çizdi. Rus yetkili "Bu sözleşme 20 ya da 30 yıl sonra nasıl bir şekil alır, bunu kimse bilemez"dedi.

USTA

Uluslararası Silah Ticaret Anlaşması çok taraflı olarak konvansiyonel silah ticaretini düzenliyor. Anlaşma ilk olarak 2 Nisan 2013'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Uzun süre müzakerelerin sürdüğü anlaşmaya Rusya, Çin ve diğer 23 ülke çekimser oy verirken, Suriye, Kuzey Kore ve İran karşı yönde oy kullanmıştı. Anlaşma 24 Aralık 2014'te yürürlüğe girdi.
Bazı tahminlere göre, uluslararası silah ticaretinin hacmi bir yılda 70 Milyar doları buluyor. Anlaşma dünyadaki yasadışı silah ticaretinin önlenmesini amaçlamaktadır. Ancak silah ticaretinin gerçek kontrol yollarını ve özelikle bunu çiğneyenleri cezalandırma mekanizmasına sahip değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya, silah ticareti anlaşmasını kabul etmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN