Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ABD Mursi'ye verilen idam kararından kaygılı'

Giriş Tarihi: 19.5.2015 02:23 Güncelleme Tarihi: 19.5.2015 02:26
'ABD Mursi'ye verilen idam kararından kaygılı'

ABD yönetimi, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında verilen idam kararından “derin endişe” duyduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, günlük basın brifinginde AA muhabirinin sorusu üzerine, "EskiCumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 100'den fazla kişi hakkında Mısır mahkemesinin idam kararı vermesinden derin endişe duyuyoruz" dedi.

Daha önce de Mısır'da muhaliflerin ve şiddete başvurmayan aktivistlerin, uluslararası yükümlülüklere ve yasalara aykırı bir şekilde toplu duruşmalarının yapılmasına ve verilen hükümlere yönelik pozisyonlarını sürekli söylediklerine vurgu yapan Rathke, Mursi ve diğerlerine yönelik duruşmaları "adaletsizce ve hukukun üstünlüğüne güvenini zarar verici" bulduklarını belirtti.

Mısır'daki insan hakları ihlallerine yönelik kaygılarını yönetime açıkça iletmeye devam edeceklerine işaret eden Rathke, şöyle konuştu:

"Adalet adına (davaların) kanunlarda belirtilen esaslara uygun olarak yürütülmesine ve bireyselleştirilen yargı sürecine ihtiyaç olduğunu hem kamuoyu önünde hem de özelde dile getirdik. Süreçte kanunlara uygunluğun Mısır'ın aradığı istikrar ve refah için çok önemli ve bunu Mısırlı meslektaşlarımıza iletmeye devam edeceğiz."

Rathke, siyasi bağlantıları ne olursa olsun tüm Mısırlılara kanun önünde eşit ve adil muamele edilmesi gerektiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'ABD Mursi'ye verilen idam kararından kaygılı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN