Türkiye'nin en iyi haber sitesi

petrol gemileri için kanal açıyor

Giriş Tarihi: 20.5.2015 15:26
Çin petrol gemileri için kanal açıyor

, 'dan ithal ettiği petrolü taşıyan gemilerin geçmesi için yeni bir alternatif üzerinde duruyor. Buna göre, Çin Güney Tayland üzerinden, Güney Çin Denizi'ne yapay bir boğaz inşa edecek

'den Güney Çin Denizine yönelik yeni bir stratejik hamle geliyor. Güney Tayland'da Güney Çin Denizi ile Hint okyanusu arasında bir kanal yapılacağı açıklandı.
10 yılda tamamlanması planlanan proje sonunda gemiler Malezya'daki Malakka boğazından geçmek zorunda kalmayacak. Malakka boğazı Orta doğu'dan gelen petrol yüklü tankerlerin tek geçiş hattı olması sebebiyle bölgede çok büyük bir stratejik öneme sahip.
Çin'in ihraç ettiği petrolün yüzde 80'i bu hat üzerinden geçerek Çin'e ulaşıyor. Tayland kanal projesinin tamamlanmasının ardından alternatif bir geçiş yolu daha olacak. Ayrıca ulaşım süresi 1 hafta kısalacak, masrafları da büyük miktarda azaltacak.
Çin'le bölge ülkeleri arasında siyasi gerilimlere neden olan Güney Çin Denizi üzerindeki hak iddiaları devam ediyor. Çin'in bu bölgeye açılan yeni bir boğaz inşa etmesi ve bunun kontrolünü tamamen elinde tutması bölge ülkeleri için rahatsız edici bir hamle olarak değerlendiriliyor. Diğer taraftan, Çin'in bu hamlesinin ekonomik gerekçelerin yanında askeri gerekçelerle yapılmış bir hamle olma ihtimalinin de oldukça güçlü olduğu dile getiriliyor.
Ancak bazı Taylandlı yetkililer, Tayland hükümeti ile Çin arasında böyle bir kanal anlaşması imzalandığı iddialarını reddediyor. Yine de iki ülkenin yönetimleri de kesin bir dille yalanlama yayınlamadılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin petrol gemileri için kanal açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN