Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'ye göçmen tepkisi

Giriş Tarihi: 22.5.2015 08:32 Güncelleme Tarihi: 22.5.2015 10:32
AB'ye göçmen tepkisi

Oxford, Harvard ve Princeton gibi saygın üniversitelerden 300 göçmenlik uzmanı ve akademisyen AB’nin savaş gemileriyle Akdeniz’deki göçmen trafiğini durdurma kararını kınadı. Açıklamada "Böyle bir şey sapıklığın tarihinde yok" denildi.

Avrupa Birliği'nin, Libya açıklarına savaş gemileri gönderip, göçmen kaçakçılarının teknelerini imha kararına tepkiler büyüyor. Göç alanında çalışan Oxford, Harward ve Princeton gibi saygın üniversitelerden 300 akademisyen ve uzman, bir deklarasyon yayınlayarak AB'nin bu kararını kınadı. Açıklamada, "Dünyanın en zengin ülkelerinin donanma ve teknoloji yardımıyla savaşların yıkıp geçtiği ülkelerden gelen en yoksul insanların ölümüne yol açacak bu planı vicdanen nasıl açıklıyor?" diye soruldu.

ARAKANLI MÜSLÜMANLAR GÜNLERDİR GEMİDE AÇ VE SUSUZ-TIKLAYIN

ARAKANLI MÜSLÜMANLAR ÖLÜ BULUNDU-TIKLAYIN

OpenDemocrasy'nin sitesinde yayınlanan oldukça sert açıklamada "Sapıklığın tarihinde bile böyle bir şeyi arasanız bulamazsınız" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada AB'nin bu adımla 'köle ticaretini engelleyeceği' yönündeki iddiasına da tepki gösterilirken, "Akademi tarihinde köleliğin anlamı çok acı bir şekilde açıktır. Bugün Akdeniz'de olanların ise transatlantik ötesi köle ticaretiyle yakından uzaktan alakası yoktur" denildi.

Avrupa Birliği, göçmen kaçakçılarının teknelerini 'yok etme' misyonuyla her yıl Akdeniz'de 1800 can alan göçün önlenebileceğini açıklamıştı. NATO da siyasi yetki verilirse gemilerinin bu misyon için kullanılmasına yeşil ışık yakmıştı.

YUNANİSTAN'IN BAŞBAKANI NAKLİYE UÇAĞINI KULLANMAK ZORUNDA KALDI
Kaynak: AFP
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'ye göçmen tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN