Türkiye'nin en iyi haber sitesi

denizde mahsur kalan 208 göçmeni kurtardı

donanması göçmen krizine karşı artan tepkinin ardından ilk kurtarma operasyonunu gerçekleştirdi. Operasyonda, denizde mahsur kalan 208 kişi kurtarılarak karaya çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 22.5.2015 15:50
Myanmar denizde mahsur kalan 208 göçmeni kurtardı
Çarşamba günü başlatılan ilk operasyon kapsamında iki göçmen botuna ulaşıldığı ve botlardan bir tanesinde 208 göçmenin bulunduğu kaydedildi. Bu göçmenlerin 'da vatandaş olarak tanınmayan, politik baskı ve işsizlikten ötürü ülkelerinden kaçmaya çalışan Rohingyalı Müslümanlardan oluştuğu bildirildi.
Myanmar donanmasına ait geminin kurtarılan göçmenleri Myanmar'ın Maungdaw kasabasına getirdiği öğrenildi. Maungdaw'da geçici olarak kurulan göçmen kampına gerekli sağlık ve yiyecek yardımının sağlandığı da belirtildi.
Myanmar'dan işsizlik ve dini baskı nedeniyle kaçan göçmenler Malezya ve Endonezya 'ya sığınmak istemişti. Bu durum Myanmar, Endonezya ve Malezya ülkeleri arasında gerginliğin oluşmasına neden olmuştu. Bu ülkelere kabul edilmeyerek geri gönderilen göçmenler günlerce Andaman Denizi'nde mahsur kalmıştı. Denizde mahsur kalan göçmenlerden bazılarının ölmesi sonucu harekete geçilmesi kararı alınmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Myanmar denizde mahsur kalan 208 göçmeni kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN