Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak ordusu ilk operasyonu başlattı

Irak ordusu Ramadi’yi DAEŞ’ten geri almak için ilk askeri operasyonu başlattı.

Giriş Tarihi: 23.5.2015 21:58 Güncelleme Tarihi: 23.5.2015 22:02
Irak ordusu ilk operasyonu başlattı
Bölge valisi Faleh al-Eissawi'nin açıklamalarına göre Irak ordusu DAEŞ'i başkentten ve ordunun merkezinden uzak tutmak amacıyla Anbar bölgesinde bulunan Husayba kasabasını DAEŞ'ten geri aldı.

Çoğu Şii militanlardan oluşan kuvvetler Ramadi'ye yakın bir bölgede olan askeri üsten hareket ederek, Huseybe'yi aldıktan sonra Ramadi'ye yöneldiklerini ve iki grup arasındaki çatışmaların şiddetli olarak devam ettiği bildirildi.

Bugün başlatılan Irak ordusunun karşı saldırısına kadar, DAEŞ Ramadi'nin doğusuna ilerleyerek Felluce ile Ramadi arasındaki Euphrates Irmağı boyunca uzanan bir koridor yaratmaya uğraşıyordu. Felluce Bağdat'ın sadece 60 kilometre batısında yer alıyor. DAEŞ'in hedefi ise Felluce üzerinden Bağdat'a ulaşmak.

17 Mayısta DAEŞ Ramadi'nin kontrolünü tamamen sağladıktan sonra, Irak ordusu da hazırlıklarına Habaniye üssünde devam ediyordu. Habaniye Irak ordusunun bölgedeki hava üssü konumunda bulunuyor ve burada konuşlanan Irak ordusu Ramadi'ye doğru ilerlemeye çalışıyor.

Ramadi bölgesindeki DAEŞ üyeleri hükümete destek veren yakaladıkları kişileri sokak ortasında idam ediyor. Anbar'dan Bağdat'a gitmeye çalışan sivillerin bulunduğu köprü ise hala kapalı durumda.

PALMİRA KİLİT ALTINDA

DAEŞ militanları Palmira antik kentini ele geçirdikten sonra buradaki müzenin önünde militanlarına nöbet tutturuyor. Bölgeyi tamamen kontrolü altına alan DAEŞ militanlarının buradaki bazı alçı heykelleri parçaladıkları bildirildi. Müzenin kapısına kilit vuran DAEŞ bölgedeki antik kenti tamamen yok etmesinden endişe ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak ordusu ilk operasyonu başlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN