Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD, Palmira'ya bayrağını dikti

Irak ve Suriye'de 300 bin kilometre karelik alanı elinde bulunduran IŞİD, Tedmur Kalesi'ndeki hisarlara bayrağını dikti. Militanlar hedeflerinin Şam ve Bağdat olduğunu söylüyor

Giriş Tarihi: 24.5.2015
IŞİD, Palmira'ya bayrağını dikti
Terör örgütü IŞİD militanları geçtiğimiz çarşamba günü ele geçirdikleri Suriye'deki antik kent Palmira'ya bayraklarını dikti. Militanlar tarafından sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda IŞİD bayrağı 1'inci ve 2'nci yüzyıl ortalarından kalma kentteki tarihi hisarlarda görüldü. Daha önce Irak'ta ele geçirdikleri tarihi yapıtlara zarar veren IŞİD'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Palmira'daki eserlere zarar verip vermediği hâlâ bilinmiyor. Bölgedeki aktivistler, rejime bağlı 200 askeri Palmira'da öldüren militanların, kenti ev ev aramaya devam ettiğini aktardı. Beşar Esad rejimini destekleyenleri arayan militanların, ayrıca kentin zenginlerinin de kaçmalarını engelledikleri belirtildi. IŞİD, dün 10 kişiyi de infaz etti.

"HEDEF ŞAM VE BAĞDAT"
IŞİD örgütü tarafından yayımlanan videolarda militanların, rejime bağlı devlet binalarını da oda oda aradıkları ve Esad ailesine ait fotoğrafları yırttıkları görüldü. Bölgeden gelen haberlere göre militanlar, Palmira'da yaşayan 70 bin kişiye bundan sonra nasıl hareket edeceklerine yönelik bildiriler dağıtmaya başladı. Özellikle kadınların kılık kıyafet konusunda uyarıldığı belirtildi. Son günlerde Irak'ta da Ramadi kentini ele geçiren IŞİD örgütü, bundan sonraki hedeflerinin Suriye'de başkent Şam, Irak'ta ise başkent Bağdat olduğunu duyurdu. Irak-Suriye sınırındaki bütün sınır kapılarını ele geçiren IŞİD'in bölgede hakimiyet altına aldığı toprak 300 bin kilometre kareye ulaştı. IŞİD'in kontrolündeki yerlerde 8 ilâ 10 milyon kişi yaşıyor. IŞİD, Palmira'yı ele geçirdikten sonra Suriye topraklarının yarısından fazlasının kontrol altına aldı.

"PAKİSTAN'DAN NÜKLEER BOMBA SATIN ALACAĞIZ"
IŞİD'e ait bir dergide dün yayımlanan makale, örgütün yaklaşık bir sene içinde ilk nükleer bombasını mühimmatına eklemeye hazırlandığını ortaya koydu. Örgütün elinde esir olan İngiliz gazeteci John Cantille'in yazdığı iddia edilen makalede, "IŞİD'in Pakistan'daki vilayetini, ülkedeki işbirlikçi yöneticiler vasıtasıyla silah tüccarlarıyla bağlantı kurarak nükleer bomba almak üzere görevlendirdiği" belirtildi. IŞİD'in hazinede milyarlarca dolar parası olduğunun altını çizen yazar, "Nükleer bomba olmazsa eğer, birkaç bin ton amonyum nitratlı patlayıcıya ne dersiniz? Bunu yapmak yeterince kolay" dedi.

IRAK ORDUSU RAMADİ HAREKâTINA BAŞLADI
Geçtiğimiz hafta IŞİD'in eline geçen Irak'ın Anbar vilayetindeki Ramadi kentini geri almak için Irak ordu güçleri ve beraberindeki Şii milisler dün bir kara harekâtı başlattı. ABD ordusunun da 22 hava operasyonuyla destek verdiği harekâta toplam 3 bin asker ve milisin katıldığı kaydedildi. Ordu sözcülüğü şu ana kadar IŞİD'i, Ramadi'nin doğusundaki Huseybe şehrinden tamamen geri püskürttüklerini duyurdu. Öte yandan 55 bin vatandaşın, IŞİD saldırılarının ardından Ramadi'den kaçtığı ve bir kısmının Bağdat'a sığındığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD, Palmira'ya bayrağını dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN