Yunus gösteri merkezlerine büyük darbe

Taiji’de yıllardır yunusları katlediyorlar. Bu katliam belgelense de ne yazık ki hiçbir adım atılmadı ve yunuslar gösteri merkezleri ve eti için öldürüldü.

Giriş Tarihi: 24.5.2015 14:10 Güncelleme Tarihi: 24.5.2015 14:12
Yunus gösteri merkezlerine büyük darbe
Yunuslara Özgürlük Platformu, Türkiye'deki yunus gösteri merkezlerinin de, sekiz yılda 20'ye yakın yunusu Taiji'den ithal ettiğini hatırlattı.

Japonya'daki tematik akvaryumlar, Dünya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği'nden gelen ihraç tehdidi nedeniyle, her yıl binlerce yunusun öldürüldüğü ve yunus parklarına satılmak üzere canlı yakalandığı Taiji Koyu'ndan yunus satın almayacaklarını açıkladı.

EKONOMİK DARBE

Dünya çapındaki deniz memelisi ticaretinin önemli bir ayağı olan Taiji Koyu'ndaki sürek avına önemli bir ekonomik darbe daha geldi.Japonya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (JAZA), bugün yaptığı açıklamada, sürek avını "acımasız" olarak değerlendiren Dünya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği'nin (WAZA) baskısıyla, üye kuruluşların Taiji'de yakalanan yunusları satın almasını ve ithalatını yapmasını yasakladı.

Bundan böyle Japonya'da JAZA üyesi olan ve tedarikçi olarak Taiji'ye bel bağlamış olan toplam 34 yunus gösteri merkezi, Taiji'den canlı yakalanan yunusları satın alamayacak. Yıllardır süren uluslararası boykotlar sonucu alınan bu tarihi kararın, sürek avına büyük bir ekonomik zarar vereceği ve sektörü büyük ölçüde zayıflatacağı düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunus gösteri merkezlerine büyük darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN