Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lara doğum yasağı

Giriş Tarihi: 25.5.2015 14:42
Müslümanlara doğum yasağı

'da doğum kontrol yasası yürürlüğe girdi. Milliyetçi Budist rahiplerin, azınlığın hızla çoğalmasını önlemek için söz konusu yasayı çıkarttığı iddia edildi. Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık hakkı vermeyen Myanmar, onları göçe de zorluyor.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Devlet Başkanı Thein Sein'in onayıyla yürürlüğe giren doğum kontrol yasasının arkasında milliyetçi Budist rahipler bulunuyor.

Cinsiyet ve ırk ayrımı içermesi nedeniyle insan hakları örgütlerinin karşı çıktığı "Nüfus Kontrolü Sağlık Bütçesi" yasasıyla nüfusun kontrol altında tutulmak istendiği iddia edildi.

Kadın örgütleri ve insan hakları kuruluşlarının etnik ayrımcılık yaptığı için tepkisini çeken yasaya göre, kadınların doğumdan sonra yeniden çocuk yapması için en az 3 yıl beklemesi gerekiyor.

Hafta sonu Myanmar'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken, "Nüfus Kontrolü Sağlık Bütçesi" yasasının "derin endişe" yarattığını söyledi. Blinken söz konusu yasanın Myanmar'da etnik ve dinler arasındaki ayrımcılığı körükleyeceği uyarısında bulundu.

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar başta olmak üzere etnik azınlıklara yönelik çok sayıda şiddet olayı yaşanıyor. Ocak ayında insan hakları örgütlerinin yayımladıkları raporda Myanmar'da çıkarılan yasaların uluslararası
standartlara göre düzenlenmesine vurgu yapılmıştı.

"Bütün vatandaşların dinleri açıkça ifade etme ve yaşama özgürlüğüne" sahip olması gerektiği vurgulanan raporda din, aile planlaması ve evliliğin kişilerin özel yaşantılarına ilişkin konular olduğu, hükümetlerin kanunlar çıkar arak insanların bu özel alanına girmemesi gerektiği ifade edilmişti.

NTV

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslümanlara doğum yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN