Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'den yabancı STK'lara kısıtlama

Putin, milli güvenlik gerekçesiyle ülkesinde faaliyet gösteren yabancı STK'lara ciddi kontrol ve engeller getiren yasayı onayladı

Giriş Tarihi: 25.5.2015 16:28
Putin'den yabancı STK'lara kısıtlama
Devlet Başkanı Vladimir Putin yabancı örgütlerle ilgili bir yasayı imzaladı

BBC Özbekçe sitesi haberine göre Putin, ülkesinde faaliyet gösteren yabancı kuruluşların faaliyetlerini kısıtlayacak yasayı onayladı. Yasaya göre Rus resmi kurumları milli güvenliği neden göstererek yabancı ülkelerin sivil toplum örgütlerini "istenmeyen" kurum ilan edebilecek. Yeni yasa istenmeyen ilan edilen yabancı STK çalışanlarına para cezası ya da altı yıla kadar hapis cezasını öngörüyor. Yasayı eleştirenlere göre, Rus hükümeti bu yasa ile Putin'in siyasetine muhalefet edenleri cezalandırmak istiyor.

İnterfax haber ajansına göre, "istenmeyen" ifadesi geniş yoruma açık olmasına rağmen bu yasa "Rusya'nın anayasal düzeni, savunması ve güvenliğine" bir tehdit olarak görülen kurumları hedef alıyor. Rusya'da yabancı sivil toplum örgütleri önceden de yoğun bir denetimle karşı karşıyaydı. 2012 yılında kabul edilen yasaya göre, "yabancı ajanslar" olarak kayıt yaptırmak zorundaydı.

Yeni yasanın destekçileri, Ukrayna'daki durumdan dolayı Rusya'nın dış etkilerden korunmasının önemi üzerinde ısrar ediyor. Ukrayna'da çıkan olaylarda Batı destekli yabancı STK'ların aktif rol oynadığını iddia eden Rusya hükümeti, kendi ülkesinin güvenlik ve huzuru için böyle bir kısıtlama getirmekte haklı olduğunu savundu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, "Biz bu yeni yasa Rusya'daki sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine kısıtlayacak görüşündeyiz. Yasa Rus hükümetinin bağımsız sesleri bastırmak ve Rusya'yı dış dünyadan kasıtlı tecrit etmek yolunda bir adımdır" dedi.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütleri de yeni yasaya olumsuz yaklaştı ve yerel halkın bu yasanın en büyük kurbanları olacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'den yabancı STK'lara kısıtlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN