Refah Sınır Kapısı 2 günlüğüne açıldı

Giriş Tarihi: 26.5.2015 13:01
Refah Sınır Kapısı 2 günlüğüne açıldı
Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah Sınır Kapısı'nın, Mısır tarafında bekleyenler için 2 günlüğüne "tek yönlü" olarak açıldığı bildirildi.

Gazze Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinden itibaren Mısır tarafından Gazze'ye onlarca kişinin geçtiğini belirtti.

Refah Sınır Kapısı'nın kapalı tutulmasının Gazze'de yaşanan krizi daha da arttırdığını kaydeden Ebu Subha,Mısır yönetimine "kapıyı sürekli açık tutma" çağrısında bulundu.

Ebu Subha, "Gazze'nin dünyaya açılan tek kapsı 86 günden bu yana kapalı tutuluyor. İnsani durumlar nedeniyle sınırdan geçmek için bekleyenlerin sayısı 15 bini geçti. Bunlardan 3 bini hasta, 2 binden fazlası ise öğrenci. Yarısı da hayati tehlikesi bulunan kanser hastalarından oluşuyor" dedi.

Kahire yönetimi, Refah Sınır Kapısı'nı Mısır tarafında bulunan ve Gazze'ye geçmek için bekleyenler için tek yönlü olarak salı ve çarşamba günü açacağını açıklamıştı.

İsrail ablukası nedeniyle Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah Sınır Kapısı, Mısır'da demokratik yollarla seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldığı temmuz 2013'ten beri sadece insani durumlar dışında genelde kapalı tutuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Refah Sınır Kapısı 2 günlüğüne açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN