Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da 18 Haziran'da yapılacak

Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, ülkede lerin ne zaman yapılacağına dair son haftalarda devam eden tartışmalara noktayı koydu ve 18 Haziran'da seçime gidileceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 27.5.2015 12:57 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 12:59
Danimarka'da 18 Haziran'da seçim yapılacak
'da dört yılda bir düzenlenen milletvekili lerinin en geç 15 Eylül'de yapılması gerekiyordu.

Seçim tarihini basın toplantısıyla duyuran Sosyal Demokratlar'ın Başkanı ve Başbakan Helle Thorning-Schmidt, iktidarda oldukları dört sene boyunca dünya üzerindeki ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Danimarka'nın krizi aştığını belirtti.

Ülkenin ilk kadın başbakanı olan Thorning-Schmidt, hükümetin önemli başarılar kaydettiğini ve seçimi tekrar kazanmaları durumunda özellikle ekonomi, sağlık, işşizlik ve refah alanlarındaki bu başarılarının devam edeceğini iddia etti.

Kamuoyu yoklamalarında muhalefet partileri Venstre, Danimarka Halk Partisi, Muhafazakar Halk Partisi ve Liberal İttifak'ın oluşturduğu "Mavi Blok" önde görünüyor.

Başbakan Thorning-Schmidt'in partisi Sosyal Demokratlar ve hükümet ortağı Radikal Sol dışında hükümete dışarıdan destek veren Sosyalist Halk Partisi ve Birlik Listesi partilerinin oluşturduğu "Kırmızı Blok"un ise son haftalarda kamouoyu yoklamalarında aradaki farkı kapatmaya başladığı görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danimarka'da 18 Haziran'da seçim yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN