Türkiye'nin en iyi haber sitesi

vatandaşlığı zorlaşıyor

'ta vatandaşlığa kabulle ilgili yeni ve köklü düzenlemeler yapılacak

Giriş Tarihi: 27.5.2015 15:57
KKTC vatandaşlığı zorlaşıyor
'ta vatandaşlığa kabul kriterleri değiştiriliyor. Bakanlar Kurulu'nun 13 Mayıs'ta onayladığı yasa tasarısı, yurttaşlıkla ilgili yeni ve köklü düzenlemeler içeriyor. Yeni 'Yurttaşlık Yasası' tasarısına göre ülkeye çalışma amaçlı gelen kişiler çalışma izni alıp çalışabilecek, ancak yurttaşlık hakkı kazanmayacak. Tasarının temel düzenlemeleri şöyle:

Bakanlar Kurulu kararı veya bakanlık onayıyla yurttaşlık verilmeyecek.
Yabancı yatırımcıların yurttaşlık başvurusu yapabilmeleri için 15 yılı tamamlamaları gerekecek.
KKTC'de doğmak doğrudan yurttaşlık hakkı kazandırmayacak; KKTC'de doğan ve eğitimini KKTC'de tamamlayıp 18 yaşını dolduranlar, yurttaşlığa başvurabilecekler.

7 yaşından önce KKTC'ye yerleşenler önce beyaz kimlik kartı (daimi ikamet izni) alabilecekler, ardından yurttaşlığa alınacak.
KKTC yurttaşı biriyle evlenen yabancıların vatandaşlığa kabulü için gerekli evlilik süresi 1 yıldan 3 yıla çıkarılacak. Yurttaşlığı evlenerek alan kişilerin, 3 yıl içerisinde boşanmaları halinde, yurttaşlıkları iptal edilecek.

Evlenme yolu ile KKTC yurttaşlığına alınan bir kişinin yurttaş olmayan biriyle yeniden evlenmesi halinde, yeni eşi ve doğacak çocukları KKTC yurttaşlığına alınamayacak.

Spor, bilim, teknik, siyaset ve kültür alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş kişilere Cumhuriyet Meclisi kararıyla yurttaşlık verilebilecek.

Kaynak:Habertürk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKTC vatandaşlığı zorlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN