Futbolun kalbine şafak operasyonu

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Futbolun kalbine şafak operasyonu

Başkanlık seçimlerine bir gün kala, İsviçre polisi FIFA'ya operasyon yapıp 7 yetkiliyi gözaltına aldı. Suçlama: 100 milyon dolarlık yolsuzluk

Futbol dünyası çarşamba sabahına 100 milyon dolarlık yolsuzluk şokuyla uyandı. Futbolun yeni patronunu seçmek üzere İsviçre'nin başkenti Zürih'te toplanan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyelerine şafak operasyonu düzenlendi. Sivil ekipler, sabah 06.00'da üyelerin kaldığı Baur au Lac Oteli'ne geldi. Resepsiyondan anahtarları alan polisler, yetkililerin kaldığı odalara kadar çıktı. Aralarında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figuero'nun da bulunduğu üst düzey FIFA yetkilileri gözaltına alındı. FIFA yöneticileri hakkında biri ABD Adalet Bakanlığı, diğeri İsviçre Başsavcılığı tarafından açılmış iki soruşturma bulunuyor.

EMRİ O BAKAN VERDİ

ABD Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturmanın kökenleri 1990'lara kadar uzanıyor. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, FIFA yetkililerin 24 yıldan beri, turnuvalar üzerinden kara para akladığı belirtildi. Reklam gelirleri ve yayın hakları üzerinden haksız kazanç elde eden FIFA yöneticilerinin, rüşvet de aldığı kaydedildi. İsviçreli yetkililer de "Suç ABD'de planlandığı ve gerçekleştirildiği, ödemeler ABD bankaları aracılığı ile yapıldığı için istek ABD'den geldi" açıklamasında bulundu. Soruşturma emrini verense, ABD'nin ilk kadın adalet bakanı Loretta Lynch. İsviçreli savcılar tarafından başlatılan soruşturmanın konusu ise 2018'de Rusya'da ve 2022'de Katar'da yapılması planlanan Dünya Kupası organizasyonları... FIFA'nın Zürih'teki ofisine baskın yapan polisler, buradaki belgelere ve elektronik kayıtlara el koydu. 7 FIFA yetkilisinin gözaltına alındığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Futbolun kalbine şafak operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN