Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da lardan ölenlerin sayısı artıyor

'da lar nedeniyle ölenlerin sayısı bin 400'ü geçti.

Giriş Tarihi: 28.5.2015 12:50
Hindistan'da aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı artıyor
'ın güneyinde etkili olan hava nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bin 400'ü aştı.

Hindistanlı yetkililer, sıcak hava dalgasından en çok etkilenen Andhra Pradeş ve Telangana eyaletlerinde hava sıcaklığının 47 dereceyi bulduğunu açıkladı. Yetkililer, iki eyalette aşırı sıcağın neden olduğu rahatsızlıklar nedeniyle bin 412 kişinin öldüğünü bildirdi. Ölenlerin büyük kısmını inşaat işçileri, yaşlılar ve evsizlerin oluşturduğu belirtildi.

Sıcak havanın etkilerini azaltmak için halka bol sıvı tüketilmesi, 10.00 ile 16.00 saatleri arasında zorunlu kalmadıkça dışarı çıkılmaması, dışarı çıkılması durumunda ise başın örtülmesi tavsiye ediliyor.

Sıcağın olumsuz etkilerinden korunmak için halkın nehirlere akın ettiği Hindistan'da aşırı sıcakların asfaltı erittiği, tarım ürünlerine ciddi zarar verdiği aktarıldı. Ancak fakirliğin yaygın olduğu Hindistan'da inşaat işçileri, geçimlerini temin etmek için çalışmak zorunda olduklarını belirtiyor.

Meteoroloji yetkilileri, aşırı sıcakların birkaç gün daha devam edeceğini duyurdu. Hava sıcaklığını gelecek haftadan itibaren düşmesi bekleniyor.

Hindistan'da her yıl mart ve haziran ayları arasında etkili olan aşırı sıcaklar nedeniyle çok sayıda kişi yaşamını yitiriyor. Ölüm oranı, en sıcak ve kurak ay olan mayısta artıyor. Hava sıcaklığı, haziran sonuna doğru başlayan muson yağmurlarıyla azalıyor.

Sıcak çarpması, ortam sıcaklığının yüksek seviyelere ulaşması ve uzun süre doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınması sonucu görülüyor. Vücut sıcaklığının çevresel etkenler nedeniyle 41 dereceyi aşması dokuların hasar görmesine, metabolik tepkilerin sekteye uğramasına yol açıyor. Sıcak çarpması, kişinin bilincini yitirmesine, tedavi edilmemesi durumunda da ölüme ya da kalıcı sorunlara neden olabiliyor.

Hindistan'da 2003 yılında etkili olan aşırı sıcak dalgasında bin 300'e yakın kişi hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan'da aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN