Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ceza verirken "delil" aramayacak

Giriş Tarihi: 28.5.2015 15:41
İsrail ceza verirken delil aramayacak

Adalet Bakanı Şakid'in hazırladığı yasa tasarısına göre, taş atmaktan yargılan lilere, "zarar verme niyeti taşıma" yönünde delil aranmaksızın ağır cezalar verilebilecek

Adalet Bakanı Ayelet Şakid'in hazırladığı yasa tasarısına göre, taş atmaktan yargılanan lilere, "zarar verme niyeti taşıma" yönünde delil aranmaksızın ağır cezalar verilebilecek.

Şakid'in göreve başladıktan sonra hazırladığı ilk yasa tasarısının, Pazar günü Bakanlar Yasama Komisyonu'nda oylanacağı bildirildi.

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinde yayınlanan haberde, Şakid'in yeni yasa ile "zarar verme niyeti taşıma" şartını ortadan kaldırarak, taş atmaktan yargılanan Filistinlilere 10 yıla kadar hapis cezası verilebilmesini sağlamak istediği belirtildi.

İsrail'deki mevcut yasalara göre, "zarar verme niyetiyle taş attığı" iddia edilen Filistinlilere 20 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Şakid'in hazırladığı yasa tasarısı ile, "polis ve askerin görevini yapmasına mani olma niyeti" şeklinde yeni bir madde getirerek "ağır cezalara dayanak" hazırlamak istediği kaydediliyor.

-"Filistinli gençlerin anneleri de ölmeli" açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun eski yardımcılarından olan Şakid, geçen yıl Gazze'ye düzenlenen saldırılar sırasında Filistin halkına yönelik topyekün savaş ilan edilmesini istemiş ve ölen "Filistinli gençlerin annelerinin de ölmesi" gerektiğini söylemişti.

Netanyahu, genel seçimlerden sonra kurulan koalisyon hükümetinde Filistin karşıtı açıklamalarıyla sürekli gündeme gelen aşırı sağcı Habayit Hayehudi (Yahudi Evi) Partisi milletvekili Ayelet Şakid'i Adalet Bakanlığı görevine getirmişti.

İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'nın farklı kentlerinde sık sık baskınlar düzenleyerek, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunduğu ifade ediliyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın daha üzerinde olduğunu belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ceza verirken "delil" aramayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN