Kendini arkadaşı için feda etti

Ürdün savaş uçaklarının Suriye'de düzenlediği saldırı sonucu ölen ABD'li Kayla Müller'in, IŞİD'in elinde birlikte esir kaldığı arkadaşını bırakmamak için kaçmadığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Kendini arkadaşı için feda etti
Geçtiğimiz şubat ayında Suriye'de öldüğü açıklanan ABD'li yardım görevlisi Kayla Müller'in, IŞİD'in elinde birlikte esir kaldığı arkadaşını yalnız bırakmamak için kaçmayı kabul etmediği ortaya çıktı. 18 ay boyunca IŞİD'in üst düzey isimlerinden Ebu Sayyaf'ın esiri olarak Suriye'de tutulan Müller, ABD koalisyonu bünyesinde görev yapan Ürdün savaş uçaklarının 6 Şubat'ta düzenlediği saldırıda hayatını kaybetmişti. Müller'le birlikte aynı hücrede kaldıktan sonra Irak'a kaçmayı başaran Yezidi bir kız, Foreign Policy dergisine yaptığı açıklamada, Amerikalı rehinenin, kaçma fırsatını bilerek kullanmadığını anlattı. Ağustos ayında birlikte kaçma planları yaptıklarını belirten Yezidi kız, "Üçüncü arkadaşımız kaçacak durumda değildi, sağlığı çok bozuktu. Kayla, onu yalnız bırakmak istemedi ve kaldı" şeklinde konuştu. Kayla Müller ve diğer iki kızı "özel rehine" olarak yanında tutan Ebu Sayyaf, 17 Mayıs'ta ABD Özel Kuvvetleri'nin Suriye topraklarında düzenlediği bir operasyonla öldürülmüştü."BENİM İÇİN KORKMAYIN"
ABD'nin Arizona eyaletinde yaşayan Kayla Müller, Suriye'deki iç savaştan etkilenen sivillere yardım etmek üzere ülkesinden kalkıp bölgeye gelmişti. 2013'ün ağustos ayında Halep'te bir hastaneden çıkarken IŞİD militanları tarafından kaçırılan Müller, daha sonra ailesine yazdığı dokunaklı mektupla da gündeme gelmişti. "Benim için korkmayın, duaya devam edin" diyen Müller'in bir koalisyon uçağının saldırısı sonucu ölümü, ülkesinde ve dünyada büyük şok yaratmıştı.

OPERASYONUN İSMİ TARTIŞMA YARATTI
Iraklı güçlerin, nüfusunun çoğu Sünni olan Ramadi'yi IŞİD'den kurtarmak için başlattığı operasyona "Lebbeyk ya Hüseyin" (Emrindeyiz ey Hüseyin) adını vermesi tartışmalara neden oldu. Pentagon'un "Mezhepçi bir kod adının yardımı olmaz" açıklamasının ardından, "Hüseyin" yerine Ramadi'nin yer aldığı Enbar ilinin isminin verilmesi önerilirken, devlet kanalından gelen son açıklamada operasyonun adının "Lebbeyk ya Irak" olarak değiştirildi. IŞİD'in Enbar'ın Felluce kentinde dün düzenlediği intihar saldırılarında en az 17 Iraklı askerin hayatını kaybettiği belirtildi. Irak ordusu, intihar saldırıları nedeniyle ilerlemekte zorlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendini arkadaşı için feda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN