Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivillere varil bombası

Muhalif grupların son haftalarda ciddi ilerleme kat ettiği Suriye'de, rejimin sivillere yönelik saldırıları da sürüyor. Halep'te dün düzenlenen varil bombalı saldırılarda en az 85 kişi öldü

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Sivillere varil bombası
Suriye'de 4'üncü yılını dolduran iç savaşta, Beşar Esad rejimiyle muhalif gruplar arasındaki çatışmalar en şiddetli düzeylere ulaşırken, rejim sivil halkın üzerine bomba yağdırmaya devam ediyor. Özellikle Halep ve çevresinin hedef alındığı saldırılarda, geçtiğimiz yıldan bu yana en az 3 bin sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre, rejime ait savaş helikopterlerinin Halep'in iki ayrı noktasına attığı varil bombaları, en az 85 kişinin hayatını kaybetmesine, yüzlerce kişinin de yaralanmasına yol açtı. Bombalanan yerlerden birinin, IŞİD terör örgütünün kontrolü altındaki Bab kasabası olduğu kaydedildi. Cumartesi günleri Bab'ın Hail bölgesinde haftalık pazarın kurulduğunu belirten kaynaklar, alanın bombalanması sonucu hepsi de erkek olmak üzere 59 kişinin öldüğünü açıkladı. Bab kasabası, Halep'in 40 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor.

AYNI AİLEDEN 12 KURBAN

Dünkü diğer bombanın ise Halep'in Şaar mahallesine düştüğüne işaret eden kaynaklar, buradaki ölü sayısını 26 olarak verdi. Şaar'da, aynı aileden 12 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Ölenler arasında 3 çocuk ve 4 kadının da bulunduğu vurgulandı. Esad rejiminin en öldürücü silahlarından biri olan varil bombaları, patlayıcılarla doldurulan varillerin uçak ya da helikopterlerden yerleşim birimlerinin üzerine atılmasıyla kullanılıyor. Yapımı oldukça basit olan varil bombaları, uluslararası ambargonun kıskacında bulunan rejimin kolaylıkla elde ettiği bir silah.

FETİH ORDUSU'NUN HEDEFİNDE LAZKİYE VAR
Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu en geniş tabanlı birlik olan 'Fetih Ordusu', ülke içinde ilerlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda İdlib ilinin Cisr el Şuğur ve Eriha ilçelerini ele geçirerek, Esad rejiminin bölgedeki son kalelerini de düşüren Fetih Ordusu'nun hedefinde şimdi Lazkiye kenti var. İdlib'in tamamen muhaliflerin kontrolüne geçmesiyle, Esad ailesinin memleketi olan Lazkiye'nin Halep'le bağlantısı kesilmiş oldu. Muhalif kaynaklara göre, Lazkiye için kapsamlı bir operasyonun başlatılması an meselesi.

IŞİD, 400 ÇOCUĞU KAÇIRDI

Savaşta çocukları kullanmaktan kaçınmayan IŞİD, Irak'ta geçtiğimiz haftadan bu yana en az 400 çocuğu kaçırdı. Enbar İl Meclis Üyesi Ferhan Muhammed, "IŞİD, ele geçirdiği yerlerdeki çocukları silah altına sürerek terör eylemlerinde kullanabilir" uyarısında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivillere varil bombası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN