hızla Akdeniz'e ilerliyor

Giriş Tarihi: 2.6.2015 10:52 Güncelleme Tarihi: 2.6.2015 15:29
IŞİD hızla Akdeniz'e ilerliyor

Son günlerde ’de Kürt ve Türkmen bölgelerine saldırılarını artıran terör örgütü , batıya doğru ilerlemeye başladı.

'nin büyük bölümünü ele geçiren terör örgütü , hem kuzeydeki Kürt bölgelerini hem de daha güneydeki Türkmenlerin yoğun olduğu bölgeyi tehdit etmeye başladı.

Bomba yüklü araçlarla Kürt bölgesindeki Savran kasabasını ele geçiren IŞİD, daha kuzeyde bulunan Kürt yerleşimi Afrin'e doğru ilerliyor. Suriyeli muhaliflerin denetimindeki ve Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Halep civarındaki bazı bölümler de işgal edilmiş durumda. Batıya, Akdeniz'e doğru ilerleyişini her geçen gün devam ettiren örgütün amacına ulaşmasına 150 kilometre kaldı.

KİNLE SALDIRIYORLAR
Suriye Türkmenleri Derneği temsilcisi Tarık Cevizci, "IŞİD, bölgedeki 50 bin nüfuslu Tel Rifat ve Marea kasabalarını ele geçirmek istiyor. IŞİD'in önemli bir komutanı öldürüldü. Örgüt bu yüzden kin duyuyor" dedi. Bölgede, nüfusları bin ila 5 bin arasında değişen onlarca Türkmen bölgesi olduğunu belirten Cevizci, "Çatışmalar uzun sürerse yön Türkiye'ye çevrilecek gibi görünüyor" dedi. Kilis'te 60 bin kişilik yeni çadırkent hazırlığına başlandığı da belirtildi.

TÜRKİYE'YE YAKLAŞTILAR
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD militanlarının Halep ile Kilis arasındaki Öncüpınar sınır kapısı yakınlarında bazı bölgeleri ele geçirdiklerini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD hızla Akdeniz'e ilerliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN