’da sigara firmalarına 15 milyar dolar ceza

Kanser olan sigara tiryakilerinin açtığı ortak davada 'daki sigara firmaları 15 milyar dolar cezai ve manevi tazminat ödemeye mahkum edildi

Giriş Tarihi: 2.6.2015 11:27 Güncelleme Tarihi: 2.6.2015 16:17
Kanada’da sigara firmalarına 15 milyar dolar ceza
'nın Fransızca konuşulan Quebec bölgesinde aralarında sigarayı bırakmış olanların da bulunduğu yaklaşık 2 milyon tiryakinin, ülkedeki sigara üreticileri aleyhine açtıkları davadan karar çıktı.

Montreal'de görülen davanın duruşmasında hakim Brian Riordan, Imperial Tobacco, Rothmans Benson & Hedges ve JTI-MacDonald firmalarını 15 milyar dolar cezai ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

Montreal Adliyesi'nde 2012 yılında başlayan davada Yargıç Brian Riordan, başlangıçta 27 milyar dolar olarak açılan davada, cezanın 15 milyar dolar olmasına hükmetti. Yargıç Riordan, tazminatın, 1976 yılından önce sigaraya başlayan ve kanser olanlara 100 bin dolar, 1976'dan sonrakilere de 90 bin dolar olarak dağıtılmasına karar verdi. Kararda, akciğer, gırtlak, larinks kanseri veya amfizem kurbanlarının da değişen miktarlarda tazminat alacakları belirtildi.

Karar üzerine bir açıklama yapan Quebec Tütün ve Sağlık Konseyi Başkanı Mario Bujold, ''Bugün sigara mağdurları için büyük gün. Bu karar, kimi 17 yıldır bekleyen tütün mağdurları için uzun bir süreç olsa da sonuçta onların ve hukukun bir zaferidir'' dedi.
Öte yandan, sigara firmalarından ayrı ayrı yapılan yazılı açıklamalarda, kararın temyize götürüleceği kaydedildi.
Kanada'nın British Colombia, New Brunswick, Nova Scotia, Saskatchewan, Manitoba ve Prince Edward Island eyaletlerinde de sigara üreticisi firmalar aleyhine aynı nitelikte milyarlarca dolarlık davalar devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanada’da sigara firmalarına 15 milyar dolar ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN