Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hakkındaki idam kararında kritik gün

'da seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı ile 121 kişi hakkındaki idam kararıyla ilgili yerel mahkemenin nihai kararını bugün açıklaması bekleniyor

Giriş Tarihi: 2.6.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 2.6.2015 12:04
Mursi hakkındaki idam kararında kritik gün
'da demokratik seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed ile 121 kişi hakkında, idam kararıyla ilgili görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen "hapishaneler baskını" ve "casusluk" davalarında yerel mahkemenin nihai kararını bugün açıklaması bekleniyor.

Mısırlı hukukçular, müftünün kararı ve akabinde mahkemenin tutumuna ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Kahire Üniversitesi Hukuk Profesörü Rafet Fude, yaptığı açıklamada, müftünün idam konusunda "olumlu görüş" bildirmesi durumunda, bunun "mahkeme heyetinin niyetiyle" örtüşeceğini belirterek, "Çünkü dosyaların müftülüğe gönderilmesi, mahkemenin, 'sanıkların idamı hak ettiği' görüşünde olduğu anlamına geliyor" dedi.

Müftünün aleyhte görüş bildirmesi durumunda ise iki senaryonun gündeme geleceğini ifade eden Fude, şöyle devam etti:

"Eğer müftü görüşünü idamı onaylamamaktan yana açıklarsa mahkeme, görüşün 'istişare amaçlı' olması esasına dayanarak, bunu gözardı edip idam verebiliyor. Ancak bu durumda idam hükmü, oy birliği ile yani mahkeme üyelerinin üçünün de idam görüşünde birleşmesi halinde verilebiliyor. Öte yandan mahkeme, müftünün görüşünü gözönüne alırsa sanıklar için idam yerine 25 yıl hapis cezası şeklinde bir indirim söz konusu olabilir."

Kahire Üniversitesi Ceza Hukuk Profesörü Mahmud es-Saka ise müftünün idama karşı çıkması ve mahkemenin de bunu onaylaması durumunda, savunma heyetinin yeniden dinlenilmesine hükmedilebileceğini belirtti.

Öte yandan yarı resmi "El-Ahbar" gazetesindeki konuyla ilgili haberde, bugün yapılacak duruşmada, müftülüğün henüz raporunu hazırlamadığı için erteleme kararının alınmasının beklendiği bilgisine yer verildi.

YENİ GÖZALTILAR

Bu arada Mısır Güvenlik güçleri, İhvan Rehberlik Konseyi üyeleri Dr, Mahmud el-Gizlan ve Dr. Abdurrahman el-Ber'i gözaltına aldı.
İhvan'ın Basın Sözcüsü Muhammed Muntasır, yaptığı yazılı açıklamada, Gizlan ile Ber'in güvenlik güçleri tarafından gecenin geç saatlerinde gözaltına alındığını belirterek, İhvan liderleri ve İslami çalışma önderlerine yönelik gözaltıların, vahşi darbeci yönetimin baskı, öldürme ve zulme karşı ayaklanan kahraman devrimcilerin zihnini karıştırmayı amaçlayan başarısız bir girişimi olduğunu kaydetti.

Muntasır, darbeci yönetimin baskılarının kendilerini yıldırmayacağını ve yollarından alıkoyamayacağını dile getirerek, "Darbeler, bizim devrimimizi ve onun için çizilmiş yolumuzu etkilemeyecek. Tam tersine devrimcileri daha da sertleştirecek ve güçlendirecektir. Bizim bu fedakarlıklarımız, Allah'ın izniyle zaferin işaretleridir. Yüce ülkemiz Mısır'a onurunu ve özgürlüğünü sağlayana kadar yolumuza devam edeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi hakkındaki idam kararında kritik gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN