'ın zor seçimi

Muhaliflerin çatı birliği Fetih Ordusu ve IŞİD, rejimine yönelik saldırılarını artırdı. Gün geçtikçe zayıflayan rejimin, Şam'ı elinde tutmak için Halep'ten vazgeçmek zorunda kalabileceği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 4.6.2015
Esad'ın zor seçimi
İdlib, Palmira ve Cisr eş Şuğur gibi stratejik öneme sahip yerleşim yerlerinden çekilmek zorunda kalan Beşar rejimini, kısa vadede zorlu bir karar bekliyor. Lübnan merkezli L'Orient Le Jour'da yayımlanan bir makaleye göre, Beşar Esad'ın hem Halep'i hem de Şam'ı elinde tutmaya yetecek kadar gücü kalmadı. Rejimin Şam'ı savunabilmek için Halep'teki birliklerini başkente kaydırması bekleniyor. Lina Kennouche'nin hazırladığı analize göre, Şam rejimi geçtiğimiz yılın yaz aylarında 20 bin yeni askerin orduya katılmasını bekliyordu. Fakat bu sayı sadece 6 b inde kaldı. ABD'li Ortadoğu Uzmanı Joshua Landis ise bir yandan Esad ordusunun zayıfladığını, öte yandan da rakiplerinin güç kazandığını söyledi. Landis'e göre hem muhalif örgütler, hem de IŞİD daha organize saldırılar düzenlemeye başladı. Rakiplerinin taktikleri karşısında hareketsiz kalan rejim, üst düzey güvenlik subaylarının görevlerine son verdi. Rejimin Halep'te 50 bin kişilik bir kuvveti olduğu tahmin ediliyor. Muhaliflerin, hem IŞİD'in hem de Esad ordusunun mevzi tuttuğu Halep'e yönelik bir seferberliği olası görülmüyor. Uzmanlara göre, ülkenin bölünmesi ihtimali de hâlâ canlılığını koruyor. Böyle bir durumda, Şam'ı korumak için, Esad Halep'teki askerlerini başkente çekebilir.

ŞAM'A 7 BİN ASKER
Dün AFP'ye konuşan li bir yetkiliyse, Irak ve İran ordusunun, Şam savunmasına katkıda bulunmak için 7 bin askerlik destek gönderdiğini belirtti. İsmi açıklanmayan yetkili, bu sayıyı 10 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. İran'ın Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani de "tüm dünyayı şaşırtacak bir şey planlıyoruz" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ın zor seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN