Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metroda bacağını açıp oturan iki adam gözaltında!

'Bacaklarını topla' kampanyası işe yaradı!

Giriş Tarihi: 3.6.2015 15:10 Güncelleme Tarihi: 4.6.2015 11:05
Metroda bacağını açıp oturan iki adam gözaltında!
Metroda bacaklarını ayırarak başkalarının yerini işgal eden erkeklere karşı sosyal medyada başlatılan "bacaklarını topla" kampanyası New York'ta iki erkeğin gözaltına alınmasını sağladı

Yurt dışında "manspreading" Türkiye'de ise "bacaklarını topla" ve "yerimi işgal etme" hashtag'leriyle geçtiğimiz aylarda sosyal medyada büyük ilgi gören kampanyanın ardından dün ilk kez New York polisi iki erkeği tutukladı.

Metroda bacaklarını normalden fazla ayırarak oturan Latin Amerika kökenli iki erkek, 'bir kişinin işgal edeceği yerden fazlasını kapladıkları' ve çevrelerindekilere 'rahatsızlık verdikleri' gerekçesiyle gözaltına alındı.

İlk olarak Twitter'da kullanılan "manspreading" (erkek yayılmacılığı) terimi, New York şehri metrolarının başlattığı poster kampanyası sonrasında manşetlere taşınmıştı. Bu konuda diğer yolculara saygı kampanyaları başlatıldı. Posterler toplu taşımada daha düşünceli davranmak bağlamında erkeklere yayılmayı bırakmalarını telkin ediyor.

Kampanyanın başlamasından itibaren kadınlardan gelen şikayetlerin yüzde 12 oranında azaldığı belirtildi. Kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri olan toplu taşıma araçlarında 'erkek yayılmacılığı'na karşı birçok ülkede kampanyalar yürütülüyor. Sorunla mücadele için Türkiye de 'Bacağını topla' adıyla bir kampanya başlatılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metroda bacağını açıp oturan iki adam gözaltında!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN