Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rasmussen'e Irak ve Afganistan sorgusu

Giriş Tarihi: 4.6.2015 10:50
Rasmussen'e Irak ve Afganistan sorgusu

Danimarka'da eski Başbakan Rasmussen, ülkesinin Irak ve Afganistan'daki savaşa dahil olması konusunda araştırma komisyonuna ifade verecek.

Eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Başbakanlığı döneminde ülkesinin dahil olduğu Afganistan ve Irak savaşı konusunda ifade vermeye çağrıldı.

Hükümetin 7 Kasım'da oluşturduğu "Irak ve Afganistan Savaşlarını Araştırma Komisyonu", Rasmussen'in yanı sıra Eski Dışişleri Bakanı Per Stig Möller'in de aralarında bulunduğu dönemin yetkililerinin ifadesine başvurulmasına karar verdi.

Komisyon Başkanı Michael Kistrup, Danimarka'nın Irak ve Afganistan'daki savaşlara katılmasının yasal dayanağı ve gerekçeleri konusunda söz konusu kişilerin ifadesine başvurulacağını bildirdi.

Kistrup, ifadelerin nasıl alınacağına ilişkin kararın daha sonra verileceğini söyledi.

Dönemin Dışişleri Bakanı Per Stig Möller de yaptığı açıklamada, ifadeye çağrılmasına şaşırmadığını belirterek, "Sorulara verebileceğim düzeyde cevap vereceğim ancak cevabını veremeyeceğim sorular olabilir" dedi.

Karar tartışılmıştı

Başbakanlığı döneminde "Irak'daki Saddam Hüseyin rejimin kimyasal silahlara sahip olduğu ve dünya için tehdit oluşturduğu" gerekçesiyle ülkesinin savaşa dahil olması gerektiğini savunan Rasmussen'in bu kararı uzun süre tartışılmıştı.

Gazeteci Jesper Tynell'in "Mörkelygten-Karanlıktaki Fener" isimli kitabında, isimleri açıklanmayan çok sayıda üst düzey bürokratın, "Danimarka'nın savaşa yukarıdan gelen emirle girdiği" iddiasına yer verilmiş ancak bu iddialar Möller tarafından yalanlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rasmussen'e Irak ve Afganistan sorgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN