Türkiye'nin en iyi haber sitesi

borcunu 30 Haziran'da tek seferde ödeyecek

, 'ın bu ay ödenmesi gereken 4 ayrı borç taksitini, tek bir ödemede birleştirmeyi planladığını açıkladı

Giriş Tarihi: 5.6.2015 10:10
Yunanistan borcunu 30 Haziran'da tek seferde ödeyecek
Uluslararası Para Fonu (), 'ın bu ay ödenmesi gereken 4 ayrı borç taksitini, tek bir ödemede birleştirmeyi planladığını açıkladı.

IMF Sözcüsü Gerry Rice yaptığı yazılı açıklamayla, Yunanistan'ın Haziran'da ödenmesi gereken 4 ayrı taksiti, tek bir seferde ödemeyi planladığını resmi olarak bildirdiğini duyurdu.

Açıklamada, "Yunan yetkilier, Haziran'daki 4 ayrı taksiti, tek bir ödemede birleştirmeyi planladıklarını Fon'a bugün bildirdi. Tek ödeme için son tarih 30 Haziran" ifadelerine yer verildi.

IMF Yönetim Kurulu'nun 1970 yılında aldığı karara göre, aynı ay içinde birden fazla ödemesi olan ülkeler, bunları tek bir ödeme altında toplayabiliyor. Söz konusu karar, kısa zamanda birden çok ödeme yapmanın zorluklarını gidermek için alınmıştı.

Ancak, Atina yönetimi, yarın ödenmesi gereken 300 milyon avroluk ilk taksiti, yeterli kaynak bulunamadığı gerekçesiyle ödeyemeyeceğini açıklamıştı.

Yunanistan'ın Haziran'da 1,5 milyar avrosu IMF'ye, 5,2 milyar avrosu Avrupa Birliği'ne olmak üzere toplam 6,7 milyar avroluk borç ödemesi gerekiyor.

Buna karşın, ülkenin kreditörleriyle 4 aydır süren müzakerelerde halen anlaşma sağlayamamış olması, borçların ödenmesini zorlaştırıyor.

Uzmanlar, Yunanistan hükümetinin müzakerelerde uzlaşma sağlanamaması halinde bir kez daha temerrüde düşeceği öngörüsünde bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan borcunu 30 Haziran'da tek seferde ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN